chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » chronimy fundament » Jak zrobić fundament z betonu samozagęszczalnego

Jak zrobić fundament z betonu samozagęszczalnego

28.05.2013
Podstawowym walorem tej mieszanki betonowej jest jej zdolność do samozagęszczania po wcześniejszym, szybkim wypełnieniu deskowania i dokładnym oblaniu zbrojenia. Ponadto, optymalny dobór poszczególnych surowców i ich proporcji, a także zastosowanie nowoczesnych domieszek chemicznych zapobiega zjawiskowi segregacji. Dzięki wyeliminowaniu konieczności używania wibratorów, uproszczeniu ulega proces wylewania fundamentów, a same prace są łatwiejsze i wymagające zdecydowanie mniej wysiłku. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość jej stosowania w zakresach wcześniej niedostępnych z uwagi na wymóg wibrowania – np. w elementach o bardzo szczelnym zbrojeniu czy o nietypowych, skomplikowanych kształtach. Jednorodność i szczelność produktu finalnego, idealnie gładka powierzchnia lub dowolna tekstura, perfekcyjne odwzorowanie kształtu formy – to tylko część zalet, przemawiających na korzyść betonu samozagęszczalnego.

Chemia budowlana - Fot. Lafarge
Fot. Lafarge
Zdolność do samozagęszczania to wynik m.in. ciężaru mieszanki – charakteryzuje się ona niskim stosunkiem wody do wysokiej jakości cementu i dużą zawartością specjalnego modyfikatora. Dodatek superplastyfikatora poprawia właściwości zarówno samej mieszanki, jak i stwardniałego betonu. Pozwala też ograniczyć ilość niezbędnej do rozprowadzenia jej wody bez wpływu na oczekiwaną konsystencję, wpływa na poprawę jej plastyczności i urabialności. Produkt ten znajduje szerokie zastosowanie, w tym też jako niewymagający dodatkowego wykończenia beton architektoniczny. Znakomicie sprawdza się też przy wykonywaniu ław fundamentowych. Dzięki samozagęszczeniu, mieszanka osiąga doskonałe parametry wytrzymałościowe bez użycia wibratora. Dokładne otulenie zbrojenia gwarantuje znakomitą trwałość konstrukcji.
Chemia budowlana - Fot. Lafarge
Fot. Lafarge


Ława fundamentowa w gruncie


Etapy prac:


1. Usunięcie wierzchniej warstwy gruntu.
2. Przygotowanie zgodnego z projektem wykopu – w zależności od regionu kraju, spód fundamentu musi znajdować się na głębokości 0,8-1,4 m.
3. Wyłożenie wykopu folią budowlaną (na zakładkę z zabezpieczeniem łączeń za pomocą taśmy klejącej) w celu uniknięcia przenikania do gruntu wody z mieszanki betonowej i osiągnięcia lepszego rozpływu mieszanki.
4. Ułożenie zbrojenia w odległości min. 5 cm od folii, by zagwarantować prętom min. pięciocentymetorwą otulinę z betonu. Aby odległość ta zachowana była również od spodu, stosujemy podkładki dystansowe.
5. Oczyszczamy wykop z resztek materiałów budowlanych i usuwamy wodę.
6. Wylanie mieszanki. Dzięki bardzo płynnej konsystencji betonu samozagęszczalnego, rozlewa się on swobodnie do 7 m w każdą stronę. Należy to uwzględnić planując punkty wylewania. Z jednego miejsca możemy wypełnić fundament o długości 14 m. Beton może być aplikowany z leja betonomieszarki lub przy wykorzystaniu pompy do betonu.
7. Sztangowanie – czyli ubijanie zewnętrznej powierzchni ławy w celu jej wygładzenia.
Po wykonaniu prac niezbędne jest zapobieżenie zbyt szybkiemu odparowaniu wody zarobowej ze świeżego betonu. Aby temu przeciwdziałać, należy ławę przykryć folią. Innym sposobem jest regularne polewanie jej wodą przez min. 7 dni. Kiedy beton osiągnie deklarowaną wytrzymałość (po ok. miesiącu) i twardość, można przystąpić do wznoszenia ścian fundamentowych.
Chemia budowlana - Fot. Lafarge
Fot. Lafarge
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Lafarge
Fot. Lafarge

Fundament w szalunku


1. Po wykopaniu odpowiednich rozmiarów wykopu, na jego dno aplikujemy warstwę chudego betonu o gr. 10 cm.
2. Po wyschnięciu tej betonowej podstawy montujemy na niej deskowanie i zbrojenie z zachowaniem odległości min. 5 cm między nimi. Szkielet szalunku musi być wytrzymały i odporny na wzmożony nacisk mieszanki, dlatego ważne jest gęste ułożenie podpór i poprzecznych wzmocnień oraz opcjonalne zastosowanie poprzecznych desek rozporowych. Warunkiem skuteczności konstrukcji jest też jej solidne zakotwienie, a także wypełnienie wszelkich nieszczelności i szpar pianką PUR. Tak przygotowany szalunek eliminuje ryzyko wypłynięcia mieszanki betonowej.
3. Kolejne etapy prac są takie jak przy wylewaniu ławy do gruntu – wylanie mieszanki, sztangowanie i ochrona przed zbyt szybkim odparowaniem wody.

Wykorzystanie betonu samozagęszczalnego znacząco ogranicza czas i nakład pracy podczas wykonywania ław fundamentowych. Warto wiedzieć, że w przypadku np. domu jednorodzinnego o powierzchni około 200 m2, to kwestia pracy jednej osoby przez 1-2 godziny. Produkt ten w wersji wylewania ławy bezpośrednio do gruntu jest doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza przy budowach na gruntach spoistych i półspoistych, gdyż idealna płynność mieszanki i wyeliminowanie wibrowania minimalizują ryzyko osuwania się gruntu. W przypadku gruntów do wyższej przepuszczalności zalecane jest wylewanie tejże mieszanki do szalunku.

Autor: Lafarge - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.5)

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Chronimy fundament

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt