chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » chronimy fundament » Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

19.03.2012
Domy w technologii keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Mają ciepłe i „oddychające” ściany, które nie zatrzymują wilgoci, co eliminuje zagrożenie zagrzybieniem. Wszystkie te zalety wynikają z wysokiej paroprzepuszczalności elementów z keramzytobetonu.

Na rynku polskim występuje kilka systemów wyrobów z kruszywa keramzytowego. System Optiroc Blok został sprowadzony do Polski ze Skandynawii w połowie lat dziewięćdziesiątych. W jego skład wchodzą stale unowocześniane bloczki fundamentowe, pustaki ścienne, stropowe, wentylacyjne oraz kształtki nadprożowe. Podstawowe składniki, z których wykonywane są elementy systemu, to: Leca® KERAMZYT i cement portlandzki. Charakterystyczną cechą wyrobów z keramzytu jest ich wysoka termoizolacyjność, bardzo dobra paroprzepuszczalność i zdolność do akumulacji ciepła.
REKLAMA:


Warto wiedzieć


Leca® KERAMZYT to gliniane kuleczki wypalone w wysokiej temperaturze (1150ºC) powodującej pęcznienie specjalnego rodzaju gliny. Ceramiczna osłona każdej kulki skrywa porowatą strukturę wewnętrzną przypominającą ciemny pumeks. Zamknięte pory (pęcherzyki powietrza) stanowią skuteczny izolator cieplny. Na bazie tego kruszywa wytwarzane są lekkie bloczki i pustaki, w których pomiędzy poszczególnymi granulkami keramzytu pozostają otwarte kanaliki bez trudu odprowadzające parę wodną, nie dopuszczając do kumulowania się wilgoci w murze.

Chemia budowlana - Skandynawskie domy z keramzytu
Chemia budowlana - Skandynawskie domy z keramzytu


Dobra termoizolacyjność i paroprzepuszczalność to dwie podstawowe zalety wyrobów z keramzytobetonu. Materiał ten przyrównać można do wysokiej klasy odzieży, która jednocześnie utrzymuje ciepło i „oddycha”, nie dopuszczając do nadmiernego pocenia się. Wysoka izolacyjność termiczna oznacza również niskie nakłady na ogrzewanie budynku w okresie zimowym, a w kosztorysie budowy zmniejszenie wydatków na materiał izolujący ściany. W przypadku ściany z pustaków Termo Optiroc 36,5 cm, ocieplonej wełną mineralną grubości 8 cm U = 0,216 W/m2K. Natomiast U dla ściany z pustaka Termo Optiroc 24, ocieplonej analogicznym materiałem o grubości 12 cm, obecnie wynosi 0,229 W/m2K. Przy stosowaniu innych wyrobów ściennych o podobnych grubościach, ocieplenie musi być o kilka centymetrów grubsze.

Chemia budowlana - Skandynawskie domy z keramzytu
Chemia budowlana - Skandynawskie domy z keramzytu
Chemia budowlana - Projekt: Teresa Kowalczyk
Projekt: Teresa Kowalczyk


Ściany w systemie Optiroc Blok, to również bardzo dobry izolator chroniący przed nadmiernym ciepłem. Pomieszczenia chłodzone naturalnym powietrzem w nocy, nawet w bardzo upalny dzień potrafią zachować niższą temperaturę. Tę właściwość materiału dostrzegli Hiszpanie oraz Portugalczycy, którzy obecnie zaliczani są do czołówki producentów wyrobów keramzytobetonowych w Europie.
Przeczytaj również: Izolacja ścian piwnic
Mury z keramzytobetonu szybko wysychają i funkcjonują zgodnie z zasadą, że tylko suchy materiał dobrze izoluje od zimna. Czas wysychania tych murów po zakończeniu budowy jest o wiele krótszy, niż w przypadku innych technologii. Dzięki temu, wprowadzając się do nowego domu, mniej zapłacimy za ciepło, które musi „wypchnąć” z murów wodę budowlaną, czyli wilgoć wnikającą w ściany w procesie murowania, tynkowania, wykonywania posadzek itp.

Porowata struktura keramzytu wspomaga tłumienie hałasu. Bloczki pełne o szerokości 18 cm pozwalają na wykonywanie ścian pomiędzy mieszkaniami w budownictwie wielorodzinnym, gdzie wymagania izolacyjności akustycznej są bardzo rygorystyczne.

Otynkowane ściany konstrukcyjne z pustaków Optiroc Blok posiadają odporność ogniową REI 240, co oznacza, że przez ponad 4 godziny można bezpiecznie przebywać oraz prowadzić ewakuację ludzi i sprzętu za ścianą pomieszczenia, w którym wybuchł pożar. Keramzyt i elementy systemu Optiroc Blok są zakwalifikowane do Euroklasy A1 (materiały niepalne).
Przeczytaj również: Ochrona ścian przed wilgocią
System Optiroc Blok produkowany jest obecnie przez kilkanaście zakładów produkcyjnych na terenie całej Polski. Charakterystyczną cechą wyrobów systemu jest wrzosowy kolor elementów ściennych.

więcej informacji na www.optirocblok.pl

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Chronimy fundament

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt