chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Taśmy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » taśmy, folie, siatki » Pianki poliuretanowe do klejenia styropianu

Pianki poliuretanowe do klejenia styropianu

30.06.2011
Tradycyjną metodą mocowania styropianu jest jego przyklejanie za pomocą specjalnej zaprawy klejowej. Rozwiązanie to wiąże się jednak z koniecznością przerywania prac, w celu przygotowania kolejnych porcji kleju, co znacznie wydłuża ich trwanie lub zatrudnieniu kolejnego pracownika. Proces ten jest też materiałochłonny - do ocieplenia średniej wielkości domu jednorodzinnego (200m˛) potrzeba około 800 kg suchej zaprawy klejowej w workach.

Chemia budowlana - fot. Selena
fot. Selena
Na rynku chemii dla budownictwa pojawiło się alternatywne rozwiązanie - „zaprawy w piance” - czyli kleje poliuretanowe.

REKLAMA:


Mają one zazwyczaj postać pianek, które instaluje się na specjalnych pistoletach montażowych. Praca z takim osprzętem, czyli mocowanie płyt styropianowych, przebiega zdecydowanie szybciej. Osoba wykonująca izolację nie musi przygotować zaprawy, ponieważ pianka poliuretanowa jest produktem gotowym do użycia. Zdecydowanie skraca to czas potrzebny do instalacji płyt styropianowych w systemach BSO.

Kleje poliuretanowe twardnieją znacznie szybciej od tradycyjnych klejów, dzięki czemu w ciągu jednego dnia można nie tylko przykleić materiał izolacyjny, ale także dokonać instalacji kołków, a następnie położyć i zaszpachlować siatkę zbrojącą.

Należy zaznaczyć, że jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie klejów tradycyjnych, na wszystkie te czynności będziemy musieli poświęcić nie mniej niż cztery dni.

Pianki poliuretanowe do klejenia styropianu są bardzo ekonomiczne. Jedno opakowanie – zależnie od wybranej pianki – może wystarczyć nawet na ok. 8 m2 ocieplenia. Dla porównania, stosując metody tradycyjne, na 5 m2 trzeba zużyć cały worek zaprawy klejącej – informują niektórzy producenci pianek.

Ważną zaletą klejów poliuretanowych jest fakt, że umożliwiają one prowadzenie prac w bardzo szerokim zakresie warunków klimatycznych, również w obniżonych temperaturach i przy podwyższonej wilgotności względnej powietrza (temperatura stosowania: od 0 do +40°C, a wilgotność powietrza może wynosić nawet powyżej 90%).

Chemia budowlana - fot. Selena
fot. Selena
W temperaturze 0°C czas utwardzania piany może wynosić zaledwie 3 godziny, a przy temperaturze +40°C pełne zamocowanie można uzyskać nawet w przeciągu 10 minut.

Użycie klejów poliuretanowych pozwala mieć pewność, co do znakomitej wytrzymałości mechanicznej połączeń i odporności na procesy związane z ich starzeniem.

BSO zainstalowany przy pomocy takich pianek będzie odporny na oddziaływanie ssania wiatru oraz na naprężenia powstające w wyniku zmian temperatury.

Kleje poliuretanowe posiadają znakomitą przyczepność, znacznie lepszą niż w wypadku klejów tradycyjnych. Można z powodzeniem stosować je zarówno na podłożach mineralnych, jak i na drewno, metal, czy tworzywa sztuczne. Ze względu na swoją strukturę i zawartość środków hydrofobicznych, klej poliuretanowy jest produktem o bardzo niskiej nasiąkliwości.

Pianki do klejenia styropianów to substancje niskoprężne, ich ekspansja jest szybka, ma niewielki zakres i nie wywołuje efektu pęcznienia kleju po zamocowaniu płyt izolatora. Bez obaw można też korygować położenie przyklejonych płyt w trakcie montażu, ponieważ nie spowoduje to osłabienia wiązania płyty z podłożem. Pianki poliuretanowe można także stosować do uzupełniania ubytków w płytach izolatora.

Żródła:
chemiabudowlana info, Izohan.pl, Fast, Soudal, Ceresit.

Opr. Sambor Zarzycki

Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

Jesteś w dziale:

Taśmy, folie, siatki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt