chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje i spoiny do płytek Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » płytki » Szybki montaż płytek na nierównym podłożu

Szybki montaż płytek na nierównym podłożu

19.12.2017
W przypadku remontów powierzchni handlowych, szczególnie ważny jest szybki czas przeprowadzenia prac, a co za tym idzie szybkość wiązania wyrobów. Jeśli dodatkowo mamy do czynienia z większym formatem płytek, proces ten wymaga szczególnego przygotowania.

Chemia budowlana - Fot. Kreisel
Fot. Kreisel
Chemia budowlana - Fot. Kreisel
Fot. Kreisel

Prace związane z montażem płytek rozpoczynamy od wyrównania podłoża, jego odpowiednie przygotowanie może w znacznym stopniu ułatwić wykonywanie późniejszych prac. Do wyrównania podłogi proponujemy szybkie rozwiązanie - specjalistyczną wylewkę RENOGRUNT 412. Czas wiązania wylewki to zaledwie 2 godziny. Szybkość schnięcia ma wyjątkowo duże znaczenie, m.in. w miejscach, gdzie należy zapewnić ciągłość ruchu pieszego. Wylewka ta produkowana jest na bazie cementu, w swoim składzie zawiera włókna zbrojące, które zwiększają jej wytrzymałość. Po wykonaniu warstwy wyrównującej, już kolejnego dnia podkład jest gotowy do wyłożenia go płytkami. Wylewka RENOGRUNT 412 to produkt wysoce wytrzymały (wytrzymałość na ściskanie >30MPa), dzięki temu idealnie nada się jako podkład nie tylko pod płytki ceramiczne, ale także pod panele i klejone parkiety. Wylewkę tą można stosować w zakresie od 2 do 20mm.

Chemia budowlana - Fot. Kreisel
Fot. Kreisel

Wykonanie wylewki to zaledwie etap poprzedzający montaż płytek. W sytuacjach, gdy zależy nam na czasie, idealnym rozwiązaniem będzie klej EXPRESS 106. Jest to klej klasy C2FT, a więc elastyczny, o przyczepności >1,0MPa. Bez problemu przeniesie wszelkie naprężenia od pracującego podłoża lub płytki, bez utraty połączenia w tym układzie. W kleju kompensowana jest część naprężeń, dzięki czemu prawdopodobieństwo pęknięć i zarysowań jest minimalne. Klej ten to dobre rozwiązanie do płytek wielkoformatowych, a więc o wymiarze boku większym niż 60cm, co nie oznacza, że nie przykleimy nim płytek mniejszych, ceramicznych, terakotowych, klinkierowych czy gresowych. Klej sprawdzi się nawet w przypadku kamienia naturalnego. Szybkie wiązanie umożliwiające spoinowanie już po 3-4 godzinach po ułożeniu płytek to bez wątpienia największa zaleta kleju EXPRESS 106. Taka możliwość pozwala znacząco usprawnić i przyśpieszyć prace glazurnicze, a co za tym idzie szybciej zakończyć remont. Po upływie min. 3 godzin należy wypełnić spoiny fugą i zmyć całą powierzchnię, a więc po ok. 4-5 godzinach pracy pomieszczenie jest gotowe do użytku. Klej EXPRESS 106 nadaje się szczególnie do takich miejsc jak ciągi komunikacyjne, tarasy, balkony, podłogi z ogrzewaniem podłogowym oraz na podłoża takie jak lamperie olejne, stare płytki ceramiczne, powierzchnie pokryte płynnymi foliami oraz zaprawami uszczelniającymi, a także wszystkie tradycyjne podłoża z tynków cementowych, gipsowych itp. Nie zapominajmy jednak o podstawowych zasadach wykonawczych.
Przeczytaj również: Układamy nowe płytki na starych
Chemia budowlana - Fot. Kreisel
Fot. Kreisel
Chemia budowlana - Fot. Kreisel
Fot. Kreisel

Płytki o większych wymiarach powinny być mocowane do podłoża w taki sposób, aby zaprawa klejąca pokrywała całą ich tylną powierzchnię. W ten sposób ogranicza się możliwość odspajania płytek. Takie same wymagania stawiane są w przypadku wykonywania wykładzin na zewnątrz budynków, w miejscach trwale wilgotnych oraz na podłogach intensywnie eksploatowanych - bez względu na wielkość płytek. Całkowite pokrycie powierzchni płytki zaprawą można uzyskać stosując tzw. metodę kombinowaną nakładania kleju. W pierwszej kolejności przygotowaną zaprawę rozprowadza się na podłożu przy użyciu stalowej pacy zębatej. Następnie przy użyciu prostej krawędzi pacy, zaprawę klejącą nanosi się na każdą płytkę, cienką warstwą pokrywającą wszystkie wyprofilowania. Dopiero w taki sposób pokrytą klejem płytkę przykłada się do warstwy kleju naniesionego na podłoże i po odpowiednim rozsunięciu na szerokość spoiny silnie dociska.

REKLAMA:


Autor: Kreisel - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

Jesteś w dziale:

Kleje i spoiny do płytek

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt