chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » Nowości na rynku »  Jak prawidłowo przygotować ściany przed ich pomalowaniem?

Jak prawidłowo przygotować ściany przed ich pomalowaniem?

20.04.2022
Choć malowanie mieszkania może wydawać się jedynie kosmetycznym zabiegiem i sposobem na odświeżenie wnętrz, nowe powłoki mogą całkowicie odmienić wygląd pomieszczeń. Zanim jednak chwycisz za pędzel lub wałek, musisz poświęcić trochę czasu na przygotowanie ścian do prac malarskich. Z tego artykułu dowiesz się, jak usunąć uszkodzenia, kiedy trzeba zastosować grunt do ścian i dlaczego tak ważne jest zapewnienie izolacji wodochronnej przed malowaniem łazienki lub kuchni. Sprawdź porady ekspertów Kreisel i przygotuj się na remont!

Chemia budowlana - Fot. Kreisel
Fot. Kreisel

Decyzja zapadła: czas na remont!


Nadeszła wiekopomna chwila, w której trakcie marzenia o odświeżonych ścianach i sufitach w mieszkaniu zmieniły się w konkretny plan. Masz wizję, może nawet gotowy projekt, farby i akcesoria. Nie pozostaje nic innego, jak zabrać się za remont. Jeśli jednak chcesz cieszyć się idealnie nałożonym kolorem oraz wytrzymałością i trwałością nowo pomalowanych ścian przez długie lata, musisz wcześniej przygotować podłoże prac malarskich.

Odpowiednie przygotowanie ścian to klucz udanego remontu


Aby w trakcie malowania obeszło się bez przykrych niespodzianek w postaci odpadających płatów świeżej farby czy rozmazywania jej po wilgotnej lub tłustej powierzchni, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu ścian do remontu. Kluczowe są tutaj 3 elementy:
• pozbycie się starych zanieczyszczeń, uszkodzeń i uzupełnienie ewentualnych ubytków,
• aplikacja gruntu na ścianę w celu poprawy przyczepności,
• nałożenie izolacji wodochronnej w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.
REKLAMA:


Usunięcie uszkodzeń


Kondycja ścian przed remontem może pozostawiać wiele do życzenia. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać na nich sporych ubytków, obecność niewielkich mikrouszkodzeń jest niemal pewna. Jeśli na ścianie widoczne są odpryski starej farby lub ubytki w tynku, zacznij od zdrapania wszystkiego, co odpada za pomocą zwykłej szpachelki.

Po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu muru możesz przystąpić do uzupełnienia braków tynku. Gładź szpachlowa musi zostać nałożona bardzo dokładnie, tak aby nie dochodziło do powstawania wypełnionych powietrzem pęcherzyków. Jeśli ubytki na ścianach nie są poważne, zamiast gładzi sprawdzi się szpachlówka renowacyjna, która z powodzeniem wypełni drobne rysy, pęknięcia lub niewielkie wgłębienia.

Zastosowanie gruntu wzmacniającego podłoże


Kolejnym etapem przygotowania ścian do remontu jest nałożenie gruntu zwiększającego przyczepność struktury. Producenci farb rekomendują gruntowanie również w celu zmniejszenia pylenia oraz ograniczenia chłonności powierzchni. Grunt do ścian, a właściwe farba gruntująca może okazać się również niecenionym wsparciem w sytuacji, gdy zależy Ci na dokładnym przykryciu starego, intensywnego koloru przez nową, delikatniejszą lub bardziej jaskrawą barwę.

Pamiętaj, że gruntowanie to czynność, którą możesz wykonać wyłącznie pod warunkiem dokładnego osuszenia przegrody. Jeśli więc na murach nakładane były świeże tynki, musisz zaczekać do ich całkowitego wyschnięcia.

Zapewnienie hydroizolacji


W pomieszczeniach „mokrych” takich jak kuchnia, łazienka czy suszarnia, należy dodatkowo zadbać o izolację wodochronną ścian przed malowaniem. W tym przypadku rekomendowanym produktem jest płynna folia, czyli gotowa zaprawa uszczelniająca na bazie żywicy akrylowej. Jej wysoka elastyczność i całkowita wodoszczelność daje gwarancję, że wilgoć nie przemknie przez ściany, tylko zostanie odprowadzona z wnętrza pomieszczenia przez system wentylacyjny. Izolacje wodochronne płynną folią to rozwiązanie uniwersalne – przeznaczone zarówno na ściany i podłogi, jak i jastrychy czy wylewki pod ogrzewanie podłogowe.

Niezbędne materiały znajdziesz w Kreisel


Jak widzisz, ten „drobny” remont, jakim pozornie jest malowanie, wymaga odpowiedniego przygotowania. Zaniedbanie któregoś z wyżej opisanych etapów może skutkować brakiem odpowiedniej przyczepności farby do ściany, niedokładnym kryciem, a nawet pękaniem i łuszczeniem się nowej powłoki. Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, co zrobić – teraz czas na zakupy! Potrzebną chemię budowlaną: grunt do ścian, gładzie szpachlowe czy płynną folię do izolacji wodochronnych znajdziesz w ofercie Kreisel. Sprawdź nasze promocje lub skontaktuj się, jeśli potrzebujesz wsparcia.

Autor: Kreisel - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

Jesteś w dziale:

Nowości produktowe

Inne nowości firmy Kreisel
Copyright 2022 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt