chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Uszczelnianie balkonów i tarasów

06.05.2011
Tarasy i balkony to miejsca najbardziej narażone na działanie niekorzystnych, zmiennych warunków atmosferycznych. Woda, mróz, duże skoki temperatury oraz kwaśne deszcze powodują, że prace okładzinowe muszą być wykonywane szczególnie starannie przy użyciu najwyższej klasy materiałów budowlanych.

Poniżej przedstawiamy technikę wykonywania uszczelnienia jak i prac okładzinowych, która umożliwi długoletnią bezproblemową eksploatację tarasu, dzięki czemu będzie on miejscem przyjemnego spędzania czasu, a nie miejscem powtarzających się remontów.
Przeczytaj również: Renowacja nagrobków
REKLAMA:


Chemia budowlana - Uszczelnianie balkonów i tarasów


Chemia budowlana - Uszczelnianie balkonów i tarasów

Podłoże


Podstawową sprawą przy wykonywaniu prac okładzinowych na tarasie lub balkonie jest koordynacja działań związanych ze spadkami, dylatacjami i planem płytek ceramicznych. Przed naniesieniem zaprawy uszczelniającej Sopro DSF 523 na powierzchni konieczne jest wykonanie odpowiednich spadków w celu ułatwienia spływu wody. Powinny one wynosić 1,5 – 2%. Jeżeli na istniejącym podłożu nie ma odpowiednich płaszczyzn spadkowych należy je wykonać przy użyciu szpachli wyrównującej Sopro AMT 468. Na brzegach tarasu lub balkonu montujemy okapniki Sopro OB 265 lub profile Sopro PT 266.

Szczeliny dylatacyjne


Dylatacje w podłożu powinny znajdować się od siebie w odległości 2 - 5 m i powinny być wykonane w jastrychu i przeniesione do powierzchni okładziny.

Chemia budowlana - Uszczelnianie balkonów i tarasów

Uszczelnienie zespolone


Na tak przygotowane podłoże nakładamy uszczelnienie mineralne Sopro DSF 523. Po jego zastygnięciu ( po ok. 5-6 h ) nakładamy kolejną warstwę uszczelnienia w taki sposób aby końcowa grubość warstwy po wyschnięciu nie była mniejsza niż 2 mm. Nie możemy zapomnieć również o wklejeniu taśmy uszczelniającej Sopro DBF 638 w miejsca najbardziej narażone na przenoszenie ewentualnych ruchów konstrukcji czyli na styku z podłożem, w miejscach dylatacji oraz na wewnętrznej krawędzi okapników lub profili.

Dlaczego warto stosować uszczelnienie zespolone?


W odróżnieniu od tradycyjnych uszczelnień takich jak papa na lepiku lub papa termozgrzewalna uszczelnienie zespolone to najbardziej efektywna metoda izolacji podłoża przed wodą i wilgocią ponieważ chroni wszystkie warstwy znajdujące się pod nim, w tym również jastrych. Zaletą stosowania uszczelnienia Sopro DSF 523 jest możliwość jego nanoszenia na wilgotne oraz niewysezonowane podłoże betonowe np. świeżo wykonany jastrych. Już w tej fazie prac powłoka uszczelniająca chroni szlichtę przed zamoknięciem, jednocześnie pozwalając wodzie znajdującej się w jastrychu na odparowanie.

Chemia budowlana - Uszczelnianie balkonów i tarasów

Układanie płytek ceramicznych


Po całkowitym zastygnięciu powłoki uszczelniającej możemy rozpocząć prace związane z przyklejaniem płytek ceramicznych. Zalecamy stosowanie elastycznych zapraw klejowych ( np. Sopro No.1 lub Sopro KPS 264 ) ponieważ są one w stanie przenieść naprężenia termiczne, powstające przy zmianach temperatur. Dodatkową zaletą zaprawy Sopro KPS 264 jest możliwość stosowania jej w trzech rodzajach konsystencji: cienkowarstwowej, średniowarstwowej i półpłynnej.

Chemia budowlana - Uszczelnianie balkonów i tarasów

Fugowanie


Końcowym etapem prac jest fugowanie, które w przypadku tarasu lub balkonu wymaga szczególnej uwagi. Zaprawa fugowa powinna być elastyczna a także powinna posiadać podwyższoną wodoszczelność, co zniweluje możliwość przesiąkania wody do zaprawy klejowej. Zalecamy stosowanie szybkowiążącej cementowej zaprawy fugowej Sopro Brillant®. Szerokość spoin cementowych powinna oscylować w granicach 5 – 8 mm, a szerokość fugi dylatacyjnej wykonanej z Sopro Silikon min. 10 mm. Jedynie takie szerokości szczelin fugowych w okładzinach ceramicznych zapewniają kompensację naprężeń termicznych (różnice temp. okładzin powyższych ciągu roku dochodzą do 100 st. C!).
Przeczytaj również: Naprawa uszkodzonego nagrobka
Autor: Sopro - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.2)

Najnowsze na forum
misse
Awatar użytkownika
Postów: 228
Re: Inwestowanie
data » 24.07.2021, 23:43
Biorąc pod uwagę aktualną sytuację to bardzo korzystnie wychodzi inwestowanie w nieruchomości. Jest kilka sposobów, można kupować
Kryzys
Awatar użytkownika
Postów: 487
Re: Funkcjonalny projekt domu parterowego
data » 24.07.2021, 18:00
Jest doprawdy sporo biur projektowych, które spełnią Twoje oczekiwania, jak choćby e-domy Oczywiście można zlecić zaprojektowanie domu, ale w
zenka
Awatar użytkownika
Postów: 665
Re: Wakacje
data » 24.07.2021, 15:00
Jak dla mnie wakacje z wiadomych względów to czas w którym bardzo liczy się dobre nawadnianie. Warto sprawdzić np. tą wodę . Według mnie to
mikolajczyk
Awatar użytkownika
Postów: 37
Re: firma budowlana
data » 24.07.2021, 14:52
Jesteśmy w trakcie rozpoczęcia budowy domu, mamy naprawdę sporo satysfakcji i radości, ale nie ukrywamy, że też kosztuje nas to sporo nerwów.
nunus
Awatar użytkownika
Postów: 97
Re: Instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła – to się opłaca
data » 24.07.2021, 14:37
Właśnie czytałam na stronie https://salwis.pl/instalacja-fotowoltai ... ukcyjnego/ , jak wygląda fotowoltaika w zakładzie. Mam nadzieję, że
najcześciej czytane najcześciej czytane
Najczęściej czytane
Jak i czym zagruntować podłoże przed malowaniem
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt