chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

BIN House – dom zintegrowany z krajobrazem

20.03.2024
W architekturze coraz mocniejszy nacisk kładzie się na aspekty związane z naturą. Domy, które wokół nas powstają są nie tylko funkcjonalne, estetyczne, lecz także połączone z naturą, dzięki czemu idealnie wtapiają się w krajobraz, stając się jego integralną częścią. Wyrazem takiego zrównoważonego podejścia do projektowania jest BIN House w Warszawie – zdobywca nagrody głównej w konkursie Fasada Roku 2023 w kategorii nowych domów jednorodzinnych.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Współczesne budownictwo stawia coraz większy nacisk na harmonię z naturą, a indywidualne projekty domów pozwalają architektom i inwestorom na większą swobodę w osadzaniu budynków w środowisku naturalnym. Widać to doskonale na przykładzie BIN House na warszawskich Zawadach w dzielnicy Wilanów. Jest on dostosowany funkcją do potrzeb mieszkańców, doskonale wkomponowany w krajobraz, a do tego zaprojektowany z szacunkiem do zastanej na działce zieleni. Za projektem stoi pracownia Beczak / Beczak / Architekci, prowadzona przez Magdalenę i Macieja Beczak, znana z ciekawych realizacji i wielokrotnie doceniana przez środowisko branżowe, czego potwierdzeniem są liczne nagrody i wyróżnienia.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Funkcjonalna „stodoła”


Punktem wyjścia do projektowania bryły i funkcji były wytyczne zamawiającego. 
Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit
BIN House był przewidziany dla czteroosobowej rodziny w modelu 2+2. Dużą potrzebą inwestora było posiadanie domu raczej parterowego, delikatnie wypiętrzonego jedną kondygnacją, stanowiącą dominantę. Miał on być wpisany w północne granice działki, maksymalnie otwarty funkcją na jej południową część, a do tego mocno zespojony z roślinnością. Jednym z założeń było także wykorzystanie naturalnych materiałów. Do tego zapisy planu miejscowego wymuszały architekturę dachu spadowego – mówi arch. Magdalena Beczak.

W efekcie powstała drewniana bryła z fragmentami murowanymi. Na parterową, zasadniczą część budynku nałożono piętro z dachem dwuspadowym, osiągając efekt nowoczesnej stodoły. Pawilon piętra został przewieszony przez linie szklenia salonu, w czego efekcie wytworzyła się strefa tarasu z zadaszeniem osłaniającym przed nadmiernym nasłonecznieniem czy opadami. Poprzez przekręcenie i zejście z osi głównej kalenicy dachu spadowego powstała bryła, która jest delikatnie asymetryczna, nieregularna, co potęguje dynamikę budynku. Natomiast ściany zewnętrzne domu zaprojektowano w taki sposób, by stanowiły tło dla roślinności, tworząc imponującą scenografię ogrodową, integrującą dom z krajobrazem.

Na parterze znajdują się kuchnia z jadalnią z dostępem do tarasu, salon, pokój gościny i bawialnia, sypialnia rodziców i gabinet. Piętro to przestrzeń dla dwójki dzieci – tam znajdują się ich pokoje. Układ przestrzenny pomieszczeń został starannie rozplanowany tak, aby zoptymalizować powiązania funkcjonalne i do minimum ograniczyć komunikację, dlatego nie znajdziemy tu typowych korytarzy – rozrząd jest tylko w części prywatnej, na gabinet i sypialnię.  

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Szacunek do zieleni


Działka z niewielkimi drzewami stanowiła dla architektów ramę, w której osadzili nowy budynek jednorodzinny. Połączenie drewna z bielą, grafitową szarością oraz otaczającą dom zielenią pozwoliło na stworzenie spójnej, eleganckiej przestrzeni.

Zależało nam, aby projektowany dom harmonijnie egzystował w zaistniałym środowisku. W tym przypadku była to także wola inwestora, ale nawet, jeśli nie mamy takich wytycznych, to i tak za każdym razem z bardzo dużą atencją podchodzimy do zaistniałej zieleni. Nasze budynki właśnie dlatego są często nietuzinkowe, nieregularne oraz dynamiczne pod względem rzutów, bo w projektach dosyć mocno wykorzystujemy kierunki świata i szanujemy naturę. W przypadku BIN House za bazę do tworzenia funkcji i bryły posłużyły nam drzewa znajdujące się w północno-wschodnim narożniku działki. Z kolei drzewa na sąsiedniej działce od strony zachodniej podziałały jak otulina, stając się przy tym ciekawym horyzontem dla okna sypialni – dodaje autorka projektu.

Natura przenikająca do wnętrz


Staramy się, aby projektowane przez nas budynki jednorodzinne były indywidualne, nietuzinkowe, uformowane w taki sposób, by mieszkańcy czuli się w nich wyjątkowo, ale także, aby można było niepowtarzalne walory zaistniałej struktury przestrzennej „wciągnąć” w ten dom. Tak też podeszliśmy do projektu BIN House, którego mocnym atutem są duże przeszklenia, stanowiące „pomost” łączący naturę z wnętrzem domu, dzięki któremu wzajemnie się one przenikają – pomieszczenia „wypływają” na zewnątrz do ogrodu i odwrotnie, tworząc integralną całość – wyjaśnia Magdalena Beczak.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Zweryfikowana jakość


Bryła domu jest wykończona głównie drewnem. Gładkie fragmenty fasady pokryto wysokiej jakości tynkiem elewacyjnym Baumit SilikonTop w kolorze białym oraz grafitowym, będącym częścią kompletnego systemu ocieplenia Baumit StarSystem o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Miejscowo zastosowano także farbę silikonową Baumit SilikonColor o grafitowym zabarwieniu.

To nie przypadek, że wybraliśmy produkty tej marki. Jakiś czas temu przeprowadziliśmy testy różnych tynków fasadowych. Zrobiliśmy własne próbki, które następnie przechowywaliśmy na zewnątrz, przestawiając je w różne miejsca i naświetlenia. Próbki Baumit wypadały najlepiej pod kątem sprawdzenia organoleptycznego, w samym dotyku, a także w wyrazie estetycznym. Ich struktura wyglądała zawsze najprzyjaźniej i bardzo cenimy sobie tą jakość – wyjaśnia architekt. 

Fasada Roku 2023 i szansa na kolejny tytuł


BIN House to udana próba zrównoważenia potrzeb mieszkańców z szacunkiem dla zastanej zieleni, nowoczesną estetyką i zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Efekt został zauważony przez jurorów ogólnopolskiego konkursu Fasada Roku 2023, którzy przyznali realizacji Beczak / Beczak / Architekci pierwsze miejsce w kategorii nowych budynków jednorodzinnych. W uzasadnieniu werdyktu eksperci zwrócili szczególną uwagę na ciekawą kompozycję bryłową oraz harmonijne połączenie kolorów, w tym zieleni oraz różnych struktur. 

REKLAMA:

Teraz BIN House, wraz z innymi budynkami z Polski rywalizuje na poziomie międzynarodowym w konkursie Baumit Life Challenge 2024. Zwycięzców wskaże profesjonalne jury, ale swój odrębny ranking stworzą także internauci. Do 16 kwietna br. na stronie www.lifechallenge.baumit.com trwa głosowanie, w którym każdy może wyrazić swoją opinię, wesprzeć naszych reprezentantów i poczuć się jak juror.

Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.7)

Najnowsze na forum
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 3145
Modna kamizelka
data » 22.04.2024, 13:47
Najmodniejsze ubrania w sezonie znajdziesz w butiku https://clamodi.com/pl/38-kamizelki Asortyment tego sklepu jest ogromny i obejmuje m.in. koszule,
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 3145
Modne tuniki
data » 22.04.2024, 13:19
Koniecznie w temacie modnych ubrań i obuwia zajrzyjcie do oferty jaką dla swoich klientek przygotował sklep https://clamodi.com/pl/22-tuniki
Honin33
Awatar użytkownika
Postów: 475
Re: Inwestycja w magazyn
data » 22.04.2024, 12:59
Myśląc o magazynie, sa potrzebne do wyposażenia wszelkiego rodzaju liny, podnosniki, trawersów, uchwyt do beczek itd. to warto zapoznać się z
Honin33
Awatar użytkownika
Postów: 475
Re: hala magazynowa
data » 22.04.2024, 12:40
Jak już mówimy o magazynach ,to warto wiedzieć o https://mipromet.pl/pl/60-produkty To miejsce w którym można kupić sprzęt do magazynu,
Honin33
Awatar użytkownika
Postów: 475
Re: Zabudowa na taras
data » 22.04.2024, 12:04
Odkryj szeroki wybór wyposażenia tarasowego, który znajdziesz na https://pradnik-tarasy.pl/ Trzeba przyznać, że naprawdę do stworzenia
Error: Table 'nevicom2_chemia.chemia_najczesciej_czytane_1miesiac' doesn't exist