chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Cicha podłoga – czym kierować się przy wyborze mat podkładowych

21.11.2023
Komfort akustyczny użytkowania danej przestrzeni zależy m.in. od właściwie dobranej maty podkładowej pod panele. Oferta podłóg obejmuje zarówno twarde podłogi (podłogi laminowane i podłogi drewniane), jak i podłogi miękkie (podłogi winylowe, biopodłogi Purline), o różnych parametrach technicznych oraz sposobach montażu. Maty podłogowe wineo dedykowane są wszystkim rozwiązaniom podłogowym dostępnym na rynku. O tym, jak dobrać właściwy podkład pod panele, mówi Grzegorz Mazur, ekspert marki wineo.

Chemia budowlana - Fot. Wineo
Fot. Wineo

Któż z nas po pełnym aktywności dniu nie marzy o odpoczynku w domowych pieleszach? Ulubiony fotel, książka, filiżanka kawy czy wieczorny seans filmowy. Aby cieszyć się relaksem potrzebujemy ciszy, a na nią wpływa między innymi sposób użytkowania podłogi. Właściwe wyciszenie paneli podłogowych wpływa na komfort akustyczny i redukcję pogłosu kroków. Dodatkowo ogranicza przenikanie wilgoci z podłoża i pozwala na lepszą transmisję ciepła z ogrzewania podłogowego.

Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę wybierając matę pod panele?


Wybór odpowiedniej maty pod panele uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj podłoża. Podłoża drewniane i drewnopodobne wymagają rozwiązań umożliwiających swobodny przepływ powietrza, a podłoża betonowe i betonopochodne – zabezpieczenia przed wilgocią. Parametr SD>75 oznacza, że konkretne maty podkładowe można montować bez dodatkowej folii paroizolacyjnej na podłożach betonowych. W przypadku ogrzewania podłogowego należy zastosować maty pod panele o odpowiednio niskim współczynniku oporu ciepła, dzięki czemu ograniczone zostaną straty z jego transmisji. Ważne jest również kryterium izolacji akustycznej wewnątrz pomieszczenia, w którym zamontowane zostały panele podłogowe.

A co, jeżeli chodzi o użytkowanie samej podłogi? Tu należy wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia, w którym będzie zamontowana, oraz kierunki aranżacji. Istotne są tu dwa parametry – obciążenia statycznego oraz dynamicznego. Pierwszy określa, jaka może być waga mebli planowanych w zagospodarowaniu danej przestrzeni – im wyższy parametr, tym większy ciężar możemy przyjąć. Parametr obciążenia dynamicznego określa z kolei, w jaki sposób mata izolacyjna pod panele przyjmuje obciążenie krokami.

REKLAMA:

Przed wszystkimi pracami montażowymi należy skorygować nierówności podłoża, które wynoszą więcej niż 3 mm. Można to zrobić np. przez wylanie masy samopoziomującej lub przeszlifowanie podłoża.

Zobacz film: Na co zwrócić uwagę przy wyborze maty pod panele?

Maty podkładowe do podłóg elastycznych


Do paneli winylowych i biopodłóg PURLINE montowanych na click dedykowane są 2 maty podkładowe: silentCOMFORT wineo o grubości 1,5 mm oraz mata silentRIGID 1,2 mm, czyli bezwonne i ekologiczne maty poliuretanowe pod panele. Mata silentCOMFORT wyposażona jest w warstwę antypoślizgową. Dzięki nim podłoga pozostaje statyczna i nie powstają szczeliny.

Chemia budowlana - Fot. Wineo
Fot. Wineo
Chemia budowlana - Fot. Wineo
Fot. Wineo
Chemia budowlana - Fot. Wineo
Fot. Wineo

Do podłóg winylowych i biopodłóg PURLINE w wersji na click RIGID należy stosować matę silentRIGID o odpowiedniej gęstości, aby wyciszyć ten rodzaj podłóg.

Do elastycznych paneli klejonych do podłoża dedykowany jest podkład silentPREMIUM wineo o grubości 1,8 mm, który rozwijany jest na podłożu z rolki, z wierzchnią warstwą klejową. To optymalne rozwiązanie np. w przypadku najemców, którzy nie mają możliwości trwałej zmiany wystroju wnętrza. Nowością w ofercie wineo są też samoprzylepne maty podkładowe singleGLUE wineo i doubleGLUE wineo. Mata singleGLUE jest kontynuatorem maty silentPREMIUM o tych samych parametrach technicznych, różniąca się od niej jedynie kolorem.

Mata doubleGLUE jest matą, która posiada górną i dolną warstwę samoprzylepną. Dzięki takiemu rozwiązaniu matę można przykleić do podłoża, a następnie do tej maty można przykleić podłogi elastyczne w wersji klejowej.

Zobacz film: Jak wybrać matę pod panele elastyczne?

Maty podkładowe do podłóg twardych: laminowanych i drewnianych



Optymalna mata do podłóg drewnianych to taka, która zapewnia komfort akustyczny oraz nie blokuje dostępu powietrza. Wineo soundPROTECT 2 mm i soundPROTECT SD 2 mm to podkłady skutecznie redukujące odgłos kroków oraz różnorodnych dźwięków transmisyjnych. Maty te nadają się do wszystkich podłóg twardych, takich jak podłogi laminowane i parkiety. Zwiększonej ochronie przed hałasem dedykowane są maty wineo soundPROTECT PROFI 3 mm lub wineo soundPROTECT PROFI SD 3 mm. Pod matami wineo soundPROTECT oraz soundPROTECT PROFI konieczne jest ułożenie dodatkowej folii paroizolacyjnej. W przypadku podkładów wineo soundPROTECT SD oraz soundPROTECT PROFI SD system paroizolacyjny w postaci folii metalizującej jest zintegrowany z podkładem, co pozwala zaoszczędzić czas w trakcie prac montażowych.

Chemia budowlana - Fot. Wineo
Fot. Wineo
Chemia budowlana - Fot. Wineo
Fot. Wineo


Zobacz film: Najlepsze podkłady izolacyjne do podłóg twardych

Maty poliuretanowe wineo do podłóg zostały wykonane z naturalnych komponentów: oleju rzepakowego i oleju rycynowego. Jako nowoczesne podkłady pod panele nie zawierają plastyfikatorów, formaldehydu, halogenów ani metali ciężkich. Podkłady poliuretanowe wineo pod panele są bezwonne, ekologiczne i posiadają certyfikat BLAUER ENGEL, a ich montaż jest bardzo prosty do samodzielnego wykonania: potrzebne narzędzia to ołówek, miarka i ostry nóż. Co ważne, zachowują parametry techniczne przez cały okres użytkowania.

(Oceń ten artykuł):
(4.7)

STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt