chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Jak wykonać wylewkę samopoziomującą? Poradnik krok po kroku

20.11.2023
Konieczność dokładnego przygotowania powierzchni, presja czasu, precyzja – to tylko kilka czynników, które powodują, że wykonanie wylewki samopoziomującej nie należy do najłatwiejszych zadań. W obliczu wyzwania warto dowiedzieć się, w jaki sposób, krok po kroku odpowiednio wykonać podkład pływający, by cieszyć się równą podłogą przez wiele lat.

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Wylewka samopoziomująca, zwana również masą samorozlewną, to rodzaj mieszanki budowlanej stosowanej do wygładzania i wyrównywania podłóg przed położeniem warstwy wierzchniej np. płytek ceramicznych, paneli, parkietu czy wykładziny dywanowej. Wylewka samopoziomująca jest odpowiednia do wyrównywania starej nierównej powierzchni, jak i do tworzenia nowego, samonośnego podkładu. Prawidłowo przygotowany podkład to podstawa do dalszych etapów prac, np. aplikacji hydroizolacji w pomieszczeniach mokrych.

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Decydując się na wyrównanie podłoża, można skorzystać z wylewki samopoziomującej lub metod tradycyjnych w postaci podkładów gęstoplastycznych. W większości przypadków warto jednak postawić na masę samorozlewną, ponieważ ta jest łatwiejsza i szybsza w aplikacji, tworzy gładką i stabilną powierzchnię, rozlewa się równomiernie. Wylewki samopoziomujące bardzo dobrze sprawdzają się jako podkłady na ogrzewaniu podłogowym.

Rodzaje wylewek


Na rynku dostępne są podkłady cementowe i anhydrytowe. Cementowe podkłady dzielimy na gęstoplastyczne (metoda tradycyjna z użyciem listew prowadzących) oraz samorozlewne.

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Samorozlewne wylewki na bazie cementu odznaczają się wysoką twardością i wytrzymałością, można je stosować w pomieszczeniach mokrych. Z kolei wylewki anhydrytowe są łatwe w aplikacji - rozlewne, plastyczne i proste w rozrabianiu, ale należy pamiętać, że nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach mokrych, gdyż anhydryt jest rodzajem gipsu.

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Na rynku pojawił się również nowy rodzaj podkładów, który łączy najlepsze cechy wylewek cementowych i anhydrytowych - podkłady hybrydowe. Dzięki synergii wiązań cementowych i mineralnych hybrydy są łatwe w aplikacji, tworzą trwałą i gładką powierzchnię, która nie wymaga szlifowania, stosowania listew prowadzących czy ściągania masy łatami. Przykładem takiej wylewki samopoziomującej jest hybrydowy ATLAS MMS60.
Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Nowość z oferty ATLAS poza właściwościami samopoziomującymi posiada innowacyjne rozwiązania: IQ KOLOR, który umożliwia kontrolę postępu wysychania podkładu oraz GRAFEN TECHNOLOGY, gdzie dzięki zawartości grafenu podkład zapewnia wysoką przewodność cieplną na ogrzewaniu podłogowym.

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas
Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas
Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Jak wykonać wylewkę samopoziomującą - KROK PO KROKU(na przykładzie ATLAS MMS 60, na ogrzewaniu podłogowym)Podkład samopoziomujący możemy aplikować maszynowo lub ręcznie. Jeśli przystępujesz do pracy ręcznej, postępuj według poniższych kroków:

KROK 1 - PRZYGOTOWANIE NARZĘDZI
Przygotuj: wiadro do wymieszania masy, kołki lub repery do wyznaczenia poziomu wylewki, poziomnicę laserową, miarkę, tepownicę (przy grubszej warstwie masy) oraz wałek kolczasty.

KROK 2 - PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA
Bardzo ważnym etapem jest przygotowanie powierzchni, która powinna być czysta, sucha i wolna od wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz, olej, farba czy stare kleje. W tym miejscu warto pamiętać o naprawie pęknięć i zarysowań podłoża (np. za pomocą ATLAS EPO-S), które mogą przenieść się na podkład. Przed wylaniem wylewki podłoże musi być dokładnie zagruntowane (np. ATLAS Uni-Gruntem).KROK 3 - WYZNACZENIE POZIOMU
W pomieszczeniu, w którym już wcześniej rozprowadzono instalację ogrzewania podłogowego, należy za pomocą poziomnicy i miarki sprawdzić najniższy i najwyższy punkt podkładu. Kolejny krok to rozstawienie reperów. Ważne, by zacząć od najwyższego punktu i tam ustawić talerzyk repera na wysokość 3,5 cm nad górną krawędzią rurki ogrzewania podłogowego. Rozstaw pomiędzy reperami nie powinien przekraczać 2 m.

KROK 4 - PRZYGOTOWANIE MASY
Bardzo ważne, by podczas przygotowywania masy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. W przypadku ATLAS MMS 60 należy wymieszać między 3,75 a 4,25 litra wody z 25 kg suchej mieszanki.

KROK 5 - APLIKACJA
Przygotowaną masę należy równomiernie rozlać do wyznaczonego wcześniej poziomu. Zaczynamy od najdalej położonego miejsca w stosunku do drzwi wejściowych. Czynność należy wykonywać równoległymi pasami, unikając przerw w wylewaniu i przemieszczając się do wyjścia. Przy zastosowaniu MMS 60 wykonawca ma ok. 45 minut, by wylać, wyrównać i odpowietrzyć zaprawę. Gdy powierzchnia podkładu osiągnie poziom wyznaczony przez repery, należy zakończyć układanie podkładu.

KROK 6 - WYRÓWNANIE I ODPOWIETRZANIE
W zależności od wielkości i grubości podkładu można skorzystać z tepownicy bądź wałka kolczastego. Tepowanie podkładu trzeba przeprowadzać w dwóch prostopadłych kierunkach - zapewnia to właściwe rozprowadzenie, poziomowanie i odpowietrzanie podkładu.

Dobrze wykonany podkład z użyciem ATLAS MMS 60 jest gładki i nie wymaga szlifowania. Od razu po aplikacji ma jednolity, fioletowy kolor, który z czasem jaśnieje. Gdy kolor będzie jasny i jednolity można przystąpić do dalszych prac. Nie należy przyspieszać naturalnego procesu wysychania podkładu poprzez wietrzenie czy dogrzewanie. Uwaga! To może spowodować samoistne pęknięcia podkładu.

REKLAMA:

Instrukcję wykonania wylewki samopoziomującej w formie video można znaleźć pod adresem: wylewka na ogrzewanie podłogowe MMS 60. Krok po kroku. - YouTube

Podkłady samorozlewne są doceniane przez Wykonawców głównie za ich parametry robocze. Ważny jest więc wybór odpowiedniego produktu uwzględniając przeznaczenie pomieszczenia, stan podłoża oraz warstwę wykończeniową. Podkłady hybrydowe, które są nowością na rynku mają tę przewagę, że posiadają zalety wylewek cementowych i anhydrytowych. To nie tylko wygodne rozwiązanie podczas pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo trwałości podkładu na lata.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.7)

Przeczytaj także:
Najnowsze na forum
paszek90
Awatar użytkownika
Postów: 1066
Re: Najlepsza drukarnia dla firmy
data » 22.04.2024, 7:43
Artykuł na blogu https://logiprint.pl/blog/drukarka-lase ... /tzge_xczj porusza ważne zagadnienie: wybór drukarki laserowej czy atramentowej.
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 3141
Re: Jasnowidz czy wróżka
data » 22.04.2024, 7:33
Osobiście mogę Wam polecić sklep ezoteryczny w którym znajdziecie wiele ciekawych produktów. Wystarczy zajrzeć na stronę
zenka
Awatar użytkownika
Postów: 1169
Re: W jakim banku opłaca się wziąć kredyt
data » 21.04.2024, 19:14
Przy większych kwotach może i warto szukać finansowania w banku. Ale jeśli zależy ci na szybkiej pożyczce od ręki to lepiej rozejrzeć się za
janina43
Awatar użytkownika
Postów: 1246
Re: kredyt w frankach
data » 21.04.2024, 18:58
To prawda. Na takich kredytach można się nieźle przejechać. A są przecież alternatywy. Nawet chwilówka może być udzielona na lepszych
gremlin
Awatar użytkownika
Postów: 221
Re: hotel
data » 21.04.2024, 18:39
Kiedy ktoś mnie pyta o polecenie jakiegoś hotelu, to zawsze rekomenduję ofertę hotelu Bristol z Buska Zdroju. Na ich stronie można sprawdzić
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt