chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Kolorowy i kreatywny świat na elewacji – top trendy

31.10.2023
Ponoć o gustach się nie dyskutuje, jednak z trendami to zupełnie co innego. One za każdym razem rozpalają wyobraźnię i emocje. W przypadku branży budowlanej i architektonicznej tym bardziej warto to robić, ponieważ te dotyczące wykończenia elewacji wcale nie pozostają w tyle za tymi z obszaru projektowania wnętrz. Często wręcz z nim współgrają i przenikają się. Poniżej znajdziesz najbardziej aktualne trendy kolorystyczne w projektowaniu fasad według firmy Baumit.

Chemia budowlana - Fot. Fot. Baumit
Fot. Fot. Baumit
Chemia budowlana - Fot. Fot. Baumit
Fot. Fot. Baumit

Czy fasada w ogóle może być trendy? Określenie to częściej kojarzy się z modą lub projektowaniem wnętrz i to właśnie w tych kierunkach podążają myśli większości ludzi. Jednak i w przypadku tzw. exterior designu istnieją coraz większe możliwości na zabłyśnięcie oraz przyciągnięcie pełnych uznania spojrzeń sąsiadów czy przechodniów. Przy czym najlepsze efekty dla oka można osiągnąć dzięki kreatywnemu zastosowaniu tynków i farb elewacyjnych. Warto nadmienić, że w przypadku fasad często jest tak, że designerskie idee i style przenoszą się na nie z projektowania wnętrz, na co dowodem są dwa poniższe nurty.

Chemia budowlana - Fot. Fot. Baumit
Fot. Fot. Baumit
Chemia budowlana - Fot. Fot. Baumit
Fot. Fot. Baumit

Hygge i Boho, czyli trendy wnętrzarskie wchodzą na elewacje


Tak właśnie jest z wywodzącym się z Danii stylem, a wręcz filozofią życia hygge, która nieodparcie kojarzy się z przytulnością, komfortem, minimalizmem i bezpieczeństwem. W kontekście projektowania wnętrz emanacją tego stylu są ciepłe kolory ścian, naturalne materiały jak drewno czy wełna, dekoracje roślinne, dobre doświetlenie pomieszczeń. Jeśli mówimy zaś o elewacjach, to przejawem trendu hygge jest łączenie na fasadach jasnych i przyjemnych tonacji kolorystycznych (beżowych, kremowych, „ciepłych” szarości) z różnymi odcieniami bieli lub drewna (o tym, że niekoniecznie musi być to prawdziwe drewno, szerzej za chwilę).Na zupełnie drugim biegunie znajduje się z kolei styl boho chic, który wymyka się oczywistym regułom i zasadom. Niepowtarzalny eklektyzm to chyba określenie, które najlepiej oddaje jego sedno. Łączenie we wnętrzach pozornie niepasujących do siebie elementów to w jego przypadku standard. Mocne kolory i wzory mieszają się tu z masą dekoracji i nieoczywistymi wykończeniami materiałów. A jak może się przejawiać ten popularny trend na zewnątrz? Na fasadach rozpoznajemy go w postaci mocnych, naturalnych kolorów i faktur, jak złoto, ochra, rdza, drewno czy cegła klinkierowa. Takie kontrastowe zestawienia mogą doskonale posłużyć np. do wyraźnego wizualnego rozdzielenia dużych obszarów elewacji na różnych częściach budynku.

Chemia budowlana - Fot. Fot. Baumit
Fot. Fot. Baumit
Chemia budowlana - Fot. Fot. Baumit
Fot. Fot. Baumit

Beton i metaliczne wykończenia robią furorę


O ile hygge i boho przenikają wprost z interior do exterior designu, to beton i metal niemal od początku trafiały na nagłówki w świecie architektury i budownictwa. Można powiedzieć, że to klasyka branży, podobnie jak „mała czarna” w modzie. Oba materiały w modernistycznej i minimalistycznej architekturze znalazły swoje miejsce już dawno temu. W przypadku elewacji stosowanie betonu lub jego imitacji to trend, który na pewno szybko nie minie. Ze swoją surowością stanowi on idealne tło czy „partnera” choćby dla elementów drewnianych, wykonanych z cortenu lub po prostu dla jasnych farb fasadowych.

Kolejny trend, metalicznych elewacji, również mocno uwidacznia się na fasadach współczesnych budynków. Wizualny efekt metalu jest tu osiągany dzięki zastosowaniu odpowiednich powłok metalicznych i struktur tynku. Pozwala on na osiągnięcie nowoczesnego, a zarazem bardzo szykownego designu, który wpisuje się w gusty miłośników nowoczesnej elegancji w najlepszym wydaniu.Co najciekawsze, wszystkie wspomniane efekty na elewacji, tzn. drewnianej deski, betonu architektonicznego, cegły klinkierowej, połyskliwego kamienia czy metalu, można uzyskać dzięki tynkom. Te nowoczesne, modelowane i mozaikowe stanowią ogromne pole manewru dla projektantów, inwestorów i wykonawców. Mogą one imitować z powodzeniem praktycznie dowolny materiał, a co najważniejsze bez przerwania ciągłości systemu ociepleń! Kwestia efektu uzyskanego na wyprawie wierzchniej tak naprawdę jest dziś jedynie kwestią wyobraźni. Czasy ograniczania się wyłączenie do najczęściej spotykanych dotąd faktur tynków cienkowarstwowych, czyli baranka i kornika, zdecydowanie odeszły do lamusa. Do tego jest to rozwiązanie niewymagające inwestowania pokaźnych nakładów finansowych w kosztowne materiały budowlane - kamień, corten czy drewno.

Chemia budowlana - Fot. Fot. Baumit
Fot. Fot. Baumit
Chemia budowlana - Fot. Fot. Baumit
Fot. Fot. Baumit

Najmodniejsze kolory sezonu


Struktury powierzchni to tylko jeden z elementów designerskiej układanki, jeśli chodzi o prace na systemach ociepleń ETICS. W przypadku wykorzystania tynków równie, jeśli nie bardziej istotny od uzyskanej faktury, jest kolor. Według Baumit te najmodniejsze obecnie należą do trzech schematów barw - naturalne (earthy) z zielonkawym akcentem, ziemiste (natural) z brązowymi tonami oraz szarości (shady). Odcienie te mają potencjał, aby dodać elewacji nowoczesnego, eleganckiego sznytu.

Wszystkie je znajdziemy w palecie Baumit Life, która obecnie, po niedawnej aktualizacji o 180 wpisujących się w najnowsze style barw, oferuje ponad tysiąc kolorów tynków elewacyjnych! Zanim trafiły one do wzornika, poddane zostały dokładnej analizie, porównaniom i ocenom. Sprawdzono specjalne odcienie z trzech ostatnich lat i prześledzono statystyki dotyczące użycia niektórych kolorów. Wspomniane cztery trendy w projektowaniu elewacji również stanowiły niebagatelną inspirację dla rozszerzenia spektrum kolorów. Aby ułatwić wybór, firma udostępnia też specjalne narzędzie online, dzięki któremu można sprawdzić, jak wybrany kolor prezentowałby się na elewacji.
REKLAMA:

Jak podkreśla Tomasz Jarzyna z firmy Baumit: - Każdy styl, faktura czy kolor tynku, na który decyduje się projektant czy inwestor, powinien zostać dobrany z myślą, żeby budynek przetrwał test upływającego czasu i mimo biegu kolejnych lat nadal wyglądał nowocześnie i świeżo. Elewacja to nie wewnętrzna ściana mieszkania czy domu, którą można szybko i relatywnie niskim kosztem przemalować lub przemodelować. Choć główną zasadą, którą tak naprawdę warto się kierować, szczególnie w przypadku inwestycji w swój własny dom, jest ta, żeby fasada odzwierciedlała nasz własny styl i gust. Tak, abyśmy czuli się zadowoleni z wizualnego efektu.

Jak widać po wymienionych przykładach trendów w projektowaniu fasad, możliwości jest bardzo dużo, a na dodatek kreatywne efekty na elewacji są osiągalne dzięki (nie)zwykłym tynkom.

Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.8)

Najnowsze na forum
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 2437
przedmioty kolekcjonerskie
data » 06.12.2023, 18:43
Jestem pewna że najlepszą ofertę za posiadane przez Was produkty kolekcjonerskie otrzymacie w https://www.monety-skup.pl/ Tego kolekcjonera
Paturatu
Awatar użytkownika
Postów: 715
Re: Wada wzroku
data » 06.12.2023, 18:05
Jeśli masz wadę wzroku i chcesz dobrać najlepsze soczewki lub okulary korekcyjne to sprawdzi się ta witryna Jest to sprawdzona marka z niskimi
dafne
Awatar użytkownika
Postów: 497
Re: Samochód
data » 06.12.2023, 17:33
Jeśli Twoje auto niespodziewanie odmówi posłuszeństwa, https://gruszkapomocdrogowa.pl oferuje szybkie i skuteczne rozwiązania w Krakowie i
dafne
Awatar użytkownika
Postów: 497
Re: Biznes online.
data » 06.12.2023, 17:13
Dla firm planujących wymianę sprzętu IT, dostępne są usługi audytu i odkupu. Więcej informacji na https://selkea.pl/odkup-komputerow To
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 2437
skup monet
data » 06.12.2023, 17:05
Z własnego doświadczenia wiem że sprawdzonym miejscem w którym można sprzedać posiadane przedmioty kolekcjonerskie jest
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt