chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Jak kupić dobry styropian do ocieplenia domu?

25.05.2023
Styropian to doskonały izolator zapewniający skuteczną ochronę termiczną budynków, który gwarantuje komfort cieplny wnętrz oraz zmniejsza ilość energii niezbędnej do ich ogrzania. Wykorzystując do ocieplenia „najcieplejsze styropiany” można ograniczyć koszty ogrzewania aż do 70%. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić jego jakość i kluczowe parametry, bowiem od tego jaki wybierzemy, będzie zależeć skuteczność termoizolacji.

Chemia budowlana - Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika

Najlepszym sposobem na ograniczenie kosztów związanych z zapewnieniem komfortu cieplnego wnętrza domu jest ocieplenie. Dlaczego? Najprościej rzecz ujmując, przez nieocieplone lub źle ocieplone ściany, np. niepełnowartościowym termoizolatorem, ciepłe powietrze ogrzane kaloryferami ucieka na zewnątrz budynku, a do jego środka dostaje się zimne z zewnątrz. Efektem tych praw fizyki w pomieszczaniach jest chłodno mimo, że wydajemy majątek za ogrzewanie. Oczywiście możemy ogrzewać dom na okrągło - odkręcone maksymalnie kaloryfery - ale wtedy mamy horrendalne wydatki związane ze zużytą energią. Dodatkowo niezdrowe, nieprzyjemnie przegrzane powietrze. To dlatego tak ważny jest właściwy wybór styropianu do termoizolacji. Przed kupnem zawsze należy zwrócić uwagę na jego parametry, m.in. lambdę, grubość płyt i ich przeznaczenie, a przede wszystkim na jakość, czyli w dużej mierze na markę producenta, który swoją renomą gwarantuje wysoką klasę styropianowych płyt.

Chemia budowlana - Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika

Najważniejsza jest lambda


Współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) to najważniejszy parametr styropianu wskazujący jego właściwości termoizolacyjne. Hurtownie sprzedają płyty, których lambda waha się od 0,031 do 0,044 W/(mK). Im niższą lambdę ma styropian, tym jest lepszym izolatorem.
REKLAMA:


- Obecnie najlepszymi izolatorami są styropiany grafitowe, które dzięki uszlachetniającym dodatkom, m.in. grafitu posiadają niską lambdę gwarantującą lepsze właściwości izolacyjne od zwykłych białych. Grafitowy styropian o grubości 15 cm i lambdzie 0,031 W/(mK) jest skuteczniejszym izolatorem niż biały styropian o grubości 20 cm i lambdzie 0,042 W/(mK) – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.

Chemia budowlana - Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika

Grubość styropianu i przeznaczenie
Styropian pozwala ocieplić budynek od fundamentów aż po dach. Producenci dostarczają styropianowe płyty według ich przeznaczenia: fasada, podłoga/dach, garaż/parking, fundament. Miejsce zastosowania implikują unikalne cechy styropianu. Na przykład na fundamenty posiada znakomite parametry hydrofobowe, a na parking charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością. Dlatego tak ważne jest, by stosować płyty zgodnie z przeznaczeniem zalecanym przez producentów.

Często inwestorzy mają problem, by dokładnie wyliczyć jakiej grubości materiał wybrać do elewacji, którą zamierzamy ocieplić. Najlepiej skorzystać z pomocy projektantów i architektów lub samemu wyliczyć wykorzystując bezpłatne, intuicyjne i łatwe w użyciu kalkulatory dostępne na stronach www. renomowanych producentów styropianu. Eksperci od kilku już lat najczęściej rekomendują ocieplenie fasady grafitowym styropianem o grubości 15, a najlepiej 20 centymetrów.
Chemia budowlana - Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika

- Wykonanie ocieplenia domu jednorodzinnego grubą warstwą grafitowego styropianu o najlepszej lambdzie pozwala uzyskać oszczędność kilku tysięcy złotych rocznie – mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki – Często spotykam się z pytaniem kupujących styropian, ile metrów sześciennych styropianu kupić? To proste obliczenie. Powierzchnię ścian domu, razem z otworami okiennymi i drzwiami, mnożymy przez grubość styropianu. Przykładowo jeśli nasz dom ma 200 m2 i chcemy go ocieplić płytami o grubości 15 cm to powstaje nam działanie: 200 m2 x 0,15 m = 30 m3. Potrzebujemy 30 metrów sześciennych styropianu.

Chemia budowlana - Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika

Jakość robi różnicę


Eksperci zalecają wybieranie markowych styropianów posiadających rekomendację Instytutu Techniki Budowlanej. Obecnie świetnym źródłem informacji na temat jakości materiałów budowlanych jest lista wyników kontroli materiałów budowlanych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego znajdująca się na stronie państwowego urzędu: https://snrwb.gunb.gov.pl/public/?page=probki. Dlaczego tak ważne jest, by sprawdzać jakość styropianu przed zakupem? Niestety cześć płyt wciąż ma zaniżone, najważniejsze parametry niezgodne z wartościami, które producent obiecał spełnić w deklaracjach zgodności, na opakowaniu czy w karcie produktu. Taki „wybrakowany” izolator nie zapewni tak skutecznej ochrony termicznej, jak ten najwyższej jakości, którego wyniki kontroli są pozytywne.

Chemia budowlana - Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika

Najlepiej w kompletnym systemie


Wykonawcy oraz specjaliści budowlani rekomendują stosowanie styropianu w systemie ociepleń pochodzącym od jednego producenta. W skład kompletnych systemów ociepleń wchodzą materiały izolacyjne: styropian, kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki oraz farby, które wzajemnie się uzupełniają, tworząc najskuteczniejszą izolację budynku. Zastosowanie kompletnego systemu ociepleń gwarantuje zdecydowanie najlepszą trwałość termoizolacji oraz oszczędność pieniędzy na ogrzewaniu liczoną w tysiącach złotych rocznie przez cały okres użytkowania budynku.
Autor: Termo Organika - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.5)

Najnowsze na forum
Kryzys
Awatar użytkownika
Postów: 878
Re: Internet radiowy czy światłowodowy
data » 06.06.2023, 17:19
A internet mobilny 5G, to jaki jest? Wiem tylko, że można go zabrać wszędzie z sobą. Jak tak jeździmy po Polsce, zwiedzając różne miejsca,
donka
Awatar użytkownika
Postów: 212
Re: Ubezpieczenie budowy
data » 06.06.2023, 14:44
Słyszałam o ubezpieczeniu budowy i ubezpieczeniu OC dla firm, tu https://primebroker.pl/ możesz o nie zapytać, a dowiesz się więcej
bekomo
Awatar użytkownika
Postów: 1033
Re: Remont mieszkania i dekoracje
data » 06.06.2023, 14:16
Jeżeli ktoś z Was szuka sprawdzonej porad odnośnie aranżacji wnętrz, to polecam Wam wszystkim sprawdzić artykuł , gdzie znajdziecie wiele
ster
Awatar użytkownika
Postów: 180
Re: Kupno gotowych mebli kuchennych
data » 06.06.2023, 13:57
Przede wszystkim tym co mi się podoba. Druga ważna rzecz to funkcjonalność i trzecie to żebym nie musiała spędzać pół życia na szorowania
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 1624
Re: Pomysły na pokój dla dziecka?
data » 06.06.2023, 13:50
Wiele idealnych dla dziecka produktów od mebli przez edukacyjne zabawki znajdziesz w https://www.tutula.pl/Jezdziki-Hulajnogi-c42 Posiadają w
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt