chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Jak ułożyć sztuczną trawę w zależności od podłoża?

11.05.2023
Sztuczna trawa to idealne rozwiązanie nawierzchni sportowej, które można spotkać na boiskach, kortach tenisowych, ale również coraz częściej w otoczeniu prywatnych domów. Do jej oczywistych zalet należy maksymalna łatwość pielęgnacji i trwałość efektu estetycznego, jednak tylko pod warunkiem doboru właściwej metody montażu.

Chemia budowlana - Kleje do sztucznej trawy UZIN KR 435 UZIN KR 436 sprawdzą się również w warunkach dużych obciążeń. Fot. UZIN Utz
Kleje do sztucznej trawy UZIN KR 435 UZIN KR 436 sprawdzą się również w warunkach dużych obciążeń. Fot. UZIN Utz

Wysokiej jakości okładzina ze sztucznej trawy to idealna alternatywa do naturalnego trawnika na boiskach sportowych, ale nie tylko. Doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie koszenie i nawożenie roślin może być z wielu względów kłopotliwe, jak np. podwórka szkolne czy place zabaw, ale także balkony i tarasy. Odpowiednio dobrana okładzina amortyzuje upadki i zachowuje swój pierwotny wygląd nawet do dziesięciu lat, przy czym wymaga minimalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Sztuczna trawa w rolkach zapewnia natychmiastowy efekt, a jej montaż nie jest skomplikowany. Używając dedykowanych akcesoriów i specjalistycznych klejów PUR można szybko i łatwo stworzyć wiecznie zieloną przestrzeń, która zachowuje swój wygląd i właściwości nawet w warunkach dużych obciążeń. Taki efekt zapewniają profesjonalne kleje UZIN KR 435 i UZIN KR 436 do stosowania na szerokiej gamie podłoży, zarówno metodą łączenia okładziny za pomocą taśm, jak i klejenia na całej powierzchni. Profesjonalne rozwiązania przeznaczone do wewnątrz, jak i na zewnątrz umożliwiają prowadzenie prac także w niesprzyjających warunkach klimatycznych.

Chemia budowlana - Klejenie sztucznej trawy z użyciem dedykowanych taśm i kleju UZIN KR 435. Fot. UZIN Utz
Klejenie sztucznej trawy z użyciem dedykowanych taśm i kleju UZIN KR 435. Fot. UZIN Utz

Podstawa to jakość materiałów i technologii


Punktem wyjścia do realizacji trwałej nawierzchni ze sztucznej trawy jest wybór wysokiej jakości okładziny przystosowanej do warunków, w jakich ma być użytkowana. Wykładziny do zastosowań zewnętrznych różnią się bowiem parametrami użytkowymi i odpornością na warunki atmosferyczne. Drugim koniecznym warunkiem jest umiejętny montaż przy zastosowaniu odpowiednich akcesoriów i klejów, w zależności od miejsca zastosowania i rodzaju podłoża. Na niewielkich powierzchniach, takich jak taras czy balkon, wystarczające może być luźne ułożenie pasków wykładziny. Najczęściej jednak zalecany jest trwałe przymocowanie okładziny, z użyciem dedykowanych taśm fizelinowych oraz specjalistycznych klejów poliuretanowych.
REKLAMA:


Dwuskładnikowe kleje PUR marki UZIN – KR 435 i KR 436 powstały z myślą o profesjonalnym klejeniu okładzin ze sztucznej trawy nawet na bardzo intensywnie użytkowanych boiskach sportowych. Tworzą stabilną i elastyczną spoinę o wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Nadają się zarówno na podłoża chłonne, jak i niechłonne, a także odkształcalne czy elastyczne i nietypowe, jak np. drewno czy metal. Technologie UZIN umożliwiają klejenie trawy także w niesprzyjających warunkach temperaturowych. Ogólnie, przy stosowaniu UZIN KR 435 zaleca się prowadzenie prac przy temperaturze na poziomie od 10°C. Jeśli ten warunek nie może być spełniony, a prace muszą być kontynuowane, wystarczy wybrać wersję UZIN KR 436, która umożliwia klejenie trawy już przy 5°C.

Od czego zacząć montaż trawy?


Kolejne kroki zależą od rodzaju podłoża. W przypadku układania wykładziny na trawniku, należy najpierw usunąć rośliny wraz z ukorzenieniem, wyrównać i zagęścić podłoże, a następnie ułożyć tłuczeń i miał grafitowy o frakcji 0-4 mm. Na tak przygotowanej warstwie układa się geowłókninę, która umożliwia odprowadzanie wilgoci do gruntu i zapobiega wzrostowi chwastów. Teraz można rozwijać rolki trawy, koniecznie w tym samym kierunku.

Chemia budowlana - Kleje do montażu okładzin ze sztucznej trawy UZIN KR 435 i UZIN KR 436. Fot. UZIN Utz
Kleje do montażu okładzin ze sztucznej trawy UZIN KR 435 i UZIN KR 436. Fot. UZIN Utz
Chemia budowlana - Kleje do montażu okładzin ze sztucznej trawy UZIN KR 435 i UZIN KR 436. Fot. UZIN Utz
Kleje do montażu okładzin ze sztucznej trawy UZIN KR 435 i UZIN KR 436. Fot. UZIN Utz

Aby łączenia poszczególnych kawałków okładziny były jak najmniej widoczne, należy je układać z jak najmniejszym dystansem. Po wstępnym spasowaniu krawędzi, odwijamy je na zewnątrz i w połowie odstępu między nimi układamy taśmę łączącą. Po wymieszaniu obu składników kleju rozprowadzamy go równomiernie na środku taśmy za pomocą pacy zębatej C1. Optymalny czas na zużycie kleju, który wynosi od 30 do 35 minut, pozwala na zachowanie dokładności. Wcześniej spasowane obrzeża układa się następnie na taśmie i dociska wałkiem. Czynność tę należy powtórzyć po 45 minutach lub dociążyć okładzinę piaskiem. Jeśli natomiast trawa ma być układana na podłożu twardym, jak np. kostka czy beton, należy je najpierw oczyścić z kurzu i zabrudzeń. W zależności od przewidywanej intensywności użytkowania, sztuczną trawę można łączyć na taśmy krawędziowe lub przyklejając ją na całej powierzchni do podłoża. W drugim przypadku używa się szpachli o uzębieniu B1 lub mechanicznych urządzeń do rozprowadzania kleju. Okładzinę montowaną za pomocą klejów UZIN można obciążać już po 24 godzinach po zakończeniu prac. Na koniec trawę należy już tylko zaczesać w kierunku przeciwnym do ułożenia włosia, aby zamaskować łączenia i uzyskać jej naturalny wygląd.

Autor: Uzin - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.3)

STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt