chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Ocieplanie fasad wentylowanych: typowe błędy i pułapki oraz jak się ich wystrzec

15.03.2023
Liczne zalety fasad wentylowanych sprawiły, że ostatnimi laty daje się zauważyć stały wzrost popularności tego rozwiązania, którego esencją jest szczelina wentylacyjna utrzymująca przegrodę w stanie suchym. By jednak w pełni cieszyć się bezproblemowym funkcjonowaniem tego typu konstrukcji, należy zwrócić baczną uwagę na pewne konkretne aspekty – zarówno na poziomie samego projektu, jak i realizacji.

Chemia budowlana - Fot. Paroc
Fot. Paroc

Konkretne systemy izolacji fasad wentylowanych należy projektować i wykonywać zgodnie z wytycznymi Krajowej Oceny Technicznej lub Europejskiej Aprobaty Technicznej. Ponadto, o czym niekiedy się zapomina, pod uwagę należy wziąć również obciążenie wiatrowe panujące w danej lokalizacji. W przypadku bliskości innych obiektów, bądź nietypowych kształtów budynku, powinno się rozważyć przeprowadzenie badań tunelowych, które pomogą ustalić wartość tych obciążeń. Kluczowe jest stosowanie właściwych metod obliczeniowych oraz wykorzystanie aktualnych map obciążeniowych wskazanych w krajowym załączniku do EUROKODU.

Za starannym projektem musi też rzecz jasna iść poprawny i dokładny montaż. Popełnione na tym etapie błędy odbiją się poważnym zakłóceniem, jeśli nie wręcz całkowitą degradacją właściwości termicznych i wilgotnościowych realizowanej fasady wentylowanej.
Chemia budowlana - Fot. Paroc
Fot. Paroc

Niedrożności w szczelinie wentylacyjnej


Esencją fasady wentylowanej jest – jak sama nazwa wskazuje – zachowanie odpowiedniej pustki powietrznej pomiędzy ociepleniem, a warstwą elewacyjną. O ile błędu na samym etapie wymiarowania szczelin i otworów wentylacyjnych udaje się stosunkowo łatwo uniknąć, o tyle już na samym placu budowy może dojść do pewnych komplikacji.

Przyjmuje się, że minimalna szerokość szczeliny wentylacyjnej powinna wynosić 2 milimetry. Podstawowym błędem, który skutkuje zmianą warunków termicznych i wilgotnościowych przegrody, jest niedostateczna drożność wentylacji. To może być zaś efektem pomyłek przy montażu podkonstrukcji, niedbałego rozłożenia membrany bądź rozprężenia wełny mineralnej. Sposobem na uniknięcie tego błędu jest użycie zamiast wełny szklanej – wełny kamiennej, która dzięki większej gęstości nie ulega tak dużej kompresji podczas transportu i składowania na budowie.

Wełnę szklaną pakuje się w sposób bardziej skondensowany, przez co zwiększa ona znacznie swoją objętość po rozpakowaniu, zapychając szczelinę wentylacyjną i uniemożliwiając sprawne odprowadzanie wilgoci, co prowadzi do odkładania się wilgoci we wnętrzu konstrukcji. Z powyższych względów, do ocieplania fasad wentylowanych ogólnie zaleca się jedno- lub dwuwarstwowe systemy izolacyjne składające się z płyt z wełny kamiennej o optymalnej gęstości.
Chemia budowlana - Fot. Paroc
Fot. Paroc

Przecieki widoczne od wewnętrznej strony pomieszczeń


Ocieplając fasadę wentylowaną, nie można pominąć odpowiedniej ochrony przed wiatrem w postaci specjalnej, wodoszczelnej membrany, która chroni wnętrze konstrukcji przed działaniem czynników atmosferycznych. W przeciwnym razie dość szybko zauważymy różnego rodzaju zawilgocenia i przecieki pojawiające się od strony pomieszczeń. Ma to szczególne przełożenie, kiedy mowa o elewacjach wentylowanych z otwartymi stykami pomiędzy okładzinami.

Sposobem na uniknięcie ryzyka błędu wykonawczego i ewentualnych nieszczelności na styku izolacji termicznej i membrany wiatrochronnej jest zastosowanie materiałów i rozwiązań, które z powodzeniem pełnią obie te funkcje.

REKLAMA:

W kontekście izolacji fasad wentylowanych polecamy wełnę kamienną w postaci płyt PAROC Cortex ze zintegrowaną, wodoodporną powłoką wiatroizolacyjną. Można je stosować w dwóch wariantach: dwuwarstwowym, w którym płyty współpracują z główną warstwą termoizolacyjną z wełny o niższej gęstości, lub jednowarstwowym, gdzie jedna płyta łączy funkcję ocieplenia i wiatroizolacji – wyjaśnia Paweł Stempuchowski, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska. – Oba systemy skutecznie chronią głębiej położone warstwy ściany przed wiatrem i innymi czynnikami atmosferycznymi, a także wspierają szybkie i bezpieczne odprowadzanie wilgoci z ogrzewanych wnętrz – dodaje.

Chemia budowlana - Fot. Paroc
Fot. Paroc

Mostki termiczne? Należy działać systemowo


W przypadku praktycznie każdej ściany zewnętrznej opierającej się na konstrukcji szkieletowej, dodatkowych podkonstrukcjach lub łącznikach mechanicznych – np. kotwach łączących ścianę nośną z elewacją ceglaną (ale nie tylko), zawsze istnieje pewne ryzyko intensywnych mostków termicznych, czyli zmory każdego wykonawcy. Oprócz elementów przechodzących przez warstwę termoizolacji, przyczyną zwiększonych strat ciepła mogą być też nieszczelności w okolicach konsoli oraz pomiędzy tworzącymi warstwę termoizolacji płytami.

Aby jak najbardziej zniwelować efekt mostków cieplnych na finalny współczynnik przenikania ciepła U przegrody, a w praktyce – ilość ciepła uciekającego przez ścianę zewnętrzną, warto zastosować kompletny system izolacji.

W przypadku systemów izolacji PAROC mówimy nie tylko o płytach termoizolacyjnych i wiatrochronnych, lecz również o dedykowanych taśmach służących do uszczelniania łączeń pomiędzy poszczególnymi elementami ocieplenia oraz naroży, a także innych praktycznych narzędziach i akcesoriach zapewniających prawidłowy montaż i gwarantujących stałość parametrów przegrody – podsumowuje Paweł Stempuchowski.

Autor: Paroc - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Najnowsze na forum
Katamaran
Awatar użytkownika
Postów: 534
Re: Nowe przepisy dotyczące projektowania domów
data » 15.04.2024, 19:32
Każdy, kto buduje dom, wie jak istotne jest odpowiednie ogrodzenie. Firma spełniła nasze oczekiwania w pełni, dlatego z pełnym przekonaniem
Katamaran
Awatar użytkownika
Postów: 534
Re: Konstrukcje drewniane w budownictwie tradycyjnym
data » 15.04.2024, 19:31
Decydując się na budowę domu, nie wolno bagatelizować roli solidnego ogrodzenia. Dlatego z pełnym przekonaniem rekomendujemy firmę , która
Katamaran
Awatar użytkownika
Postów: 534
Re: Jak jak wysoki może być płot?
data » 15.04.2024, 19:30
Planując budowę domu, warto zwrócić uwagę na każdy detal, włączając w to solidne ogrodzenie. Firma wykazała się nie tylko wysoką
Katamaran
Awatar użytkownika
Postów: 534
Re: Budować dom, czy kupić mieszkanie w bloku?
data » 15.04.2024, 19:28
Budowa domu to wielki wysiłek, dlatego warto zaufać sprawdzonym partnerom, takim jak firma . Nasze doświadczenia z nimi były wyjątkowo
Katamaran
Awatar użytkownika
Postów: 534
Re: Ogród zimowy - pozwolenie na budowę?
data » 15.04.2024, 19:28
Decydując się na budowę domu, warto zainwestować w solidne ogrodzenie, które zapewni nie tylko estetykę, ale także bezpieczeństwo. Firma
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt