chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Jak wyczyścić i zaimpregnować powierzchnie wokół domu?

21.02.2023
Kamień, klinkier, marmur, granit czy beton, z których wykonuje się przydomowe powierzchnie, to materiały wyjątkowo podatne na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. Aby zadbać o ich estetyczny wygląd oraz trwałość, warto od razu po zakończeniu sezonu zimowego poddać je gruntownemu czyszczeniu oraz odpowiednio zaimpregnować.

Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Materiały, z których wykonuje się elewację, taras, schody zewnętrzne, przydomowe ścieżki i inne tego typu powierzchnie, nieustannie chłoną i oddają wilgoć. Gdy proces oddychania zostaje zaburzony, a dzieje się tak wtedy, gdy pokrywają je zabrudzenia, mogą stać się podatne na pęknięcia i inne uszkodzenia. - Dlatego tak ważne jest, aby po zimie gruntownie wyczyścić wszystkie powierzchnie wykonane z kamienia, klinkieru, marmuru, granitu, betonu oraz je zaimpregnować. Przy okazji warto usunąć ewentualne naloty cementowe, które stanowią częstą pozostałość po wiosennych pracach remontowych – radzi Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

Jak wyczyścić i zaimpregnować kamień?


Największym zagrożeniem dla powierzchni wykonanych z kamienia jest woda, która przedostając się przez mikropęknięcia, pory czy uszkodzone spoiny, powoduje powstawanie zacieków oraz wykwitów. Drugim problemem są mchy, glony i porosty, które zwykle pojawiają się w zacienionych miejscach. Zaburzając proces oddawania wilgoci powodują, że kamień staje się podatny na pęknięcia i kruszenie.Sposób czyszczenia powierzchni z kamienia należy dopasować do rodzaju zabrudzenia. Jeżeli problemem są lekkie zabrudzenia wynikające z codziennego użytkowania, które obejmują duży obszar, można wykorzystać wodę pod ciśnieniem – trzeba jednak uważać, aby nie doprowadzić do uszkodzenia delikatnej struktury kamienia lub fug cementowych. W przypadku tłustych osadów powierzchnie można spróbować umyć gorącą wodą, niemniej to rodzi ryzyko powstania pęknięć w kamieniu. Przy usuwaniu nalotów organicznych samą wodą efekt będzie krótkotrwały, w takiej sytuacji skuteczne będą preparaty bio- i pleśniobójcze. Czasem więc, zamiast domowych sposobów, lepiej sięgnąć po profesjonalny czyścik do kamieni i fug, którym wystarczy spryskać zabrudzenia, a następnie wyczyścić powierzchnie szczotką i spłukać dużą ilością wody. Taki preparat usunie wykwity, naloty wapienne, sadzę czy rdzawe plamy.

Po wyczyszczeniu kamienia, powierzchnię trzeba zaimpregnować, żeby ochronić ją przed niszczeniem i utrzymać efekt czystości na dłużej. Wybierając impregnat warto upewnić się, aby środek był otwarty na dyfuzję pary wodnej i nie zamykał wilgoci wewnątrz materiału. Poza tym powinien zapewnić tzw. efekt perlenia. - To zjawisko polegające na redukcji chłonności danej okładziny czy fugi mineralnej. Dzięki temu zapobiegniemy wnikaniu wody i zabrudzeń, utrzymując czystość na dłużej – tłumaczy Maciej Szymański.

Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Jak wyczyścić i zaimpregnować klinkier?


Białe wykwity, które pojawiają się na powierzchniach wykonanych z klinkieru, to efekt odparowania wody spod okładziny lub zastosowania nieodpowiedniej zaprawy użytej podczas murowania lub montażu klinkieru. Aby je usunąć, na początek można spróbować wyszczotkować powierzchnie suchym lodem, suchą szczotką lub parą pod ciśnieniem. Jeżeli wykwit okaże się odporny na domowe zabiegi, lepiej sięgnąć po produkt do czyszczenia klinkieru, który ma formę koncentratu. W zależności od rodzaju i stopnia zabrudzenia czyścik rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:1 albo - w przypadku silnych zabrudzeń - stosujemy w stanie nierozcieńczonym. Pozostawiamy go na podłożu na ok. 10-15 minut, a następnie szorujemy szczotką i obficie spłukujemy wodą. Należy pamiętać, że ciepła woda podwyższa skuteczność działania środka. Takim koncentratem usuniemy wykwity wapienne czy naloty cementowe.Po wyczyszczeniu klinkieru, powierzchnię należy zaimpregnować wykorzystując w tym celu specjalny olej. Stworzona dzięki temu warstwa ochronna będzie „odpychać” brud, chronić kolor oraz zapobiegać powstawaniu trudnych do usunięcia plam.

Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Jak wyczyścić i zaimpregnować marmur oraz granit?


Marmur i granit cechuje wyjątkowa trwałość i twardość, podobnie jednak jak inne materiały, i te są podatne na zabrudzenia, zmatowienia czy zarysowania. Aby skutecznie wyczyścić tego typu powierzchnie, często wystarczy przetarcie szmatką z mikrofibry, nasączoną detergentem do mycia naczyń i wodą. Jeżeli na powierzchni pojawiła się rdza, można sporządzić pastę z sody oczyszczonej i wody utlenionej, którą wciera się w plamę, a następnie zmywa ciepłą wodą. Szczególnie w przypadku powierzchni zewnętrznych, jak na przykład nagrobki czy schody, poleca się jednak specjalne czyściki, którymi usunie się wyjątkowo trudne zabrudzenia naturalne (ptasie odchody czy przebarwienia z liści), jak i te wynikające z codziennego użytkowania. Należy pamiętać, aby w tym przypadku nie stosować środków o niskim PH, gdyż może to spowodować uszkodzenie wrażliwej powierzchni marmuru.

Po wyczyszczeniu powierzchni, marmur oraz granit można zakonserwować przy użyciu impregnatu. To zabezpieczy powierzchnie przed wilgocią, trwałymi zabrudzeniami, osadzaniem się brudu i wykwitami.
Przeczytaj również: Jak konserwować podłogi PCV
REKLAMA:

DOBRZE WIEDZIEĆ!


Częstym problemem w przypadku chłonnych powierzchni mineralnych, takich jak na przykład beton, lastryko, kamień, klinkier czy gres, są mikropęknięcia, szczeliny, pory i kapilary. Pozwalając wodzie dostać się w głąb materiału, sprawiają, że na powierzchniach pojawiają się plamy i wykwity. Aby zapobiec temu zjawisku, warto wykonać impregnację hydrofobizującą na bazie silanów i siloksanów, która zapewni pełną ochronę przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

A jak poradzić sobie z nalotami cementowymi po remoncie?


Bywa, że po zakończeniu prac remontowych na powierzchniach pozostają nieestetyczne naloty cementowe, pozostałości klejów, zapraw czy fug. Usunięcie ich domowymi sposobami jest praktycznie niemożliwe. Skuteczniej jest sięgnąć po profesjonalny środek, przeznaczony do usuwania tego typu zabrudzeń. Zwykle wystarczy zwilżyć wodą czyszczone podłoża, a następnie nanieść produkt na powierzchnię na ok. 10 minut. Po tym czasie trzeba wyszorować zabrudzenia twardą szczotką, zamieść pozostałości i spłukać powierzchnię dużą ilością wody.

Każdy samodzielnie może wyczyścić i zaimpregnować kamień, klinkier, marmur czy granit, a także poradzić sobie z nalotami cementowymi, korzystając z domowych lub profesjonalnych sposobów. – Niezależnie od tego, na jaką metodą się zdecydujemy, przed przystąpieniem do prac zawsze warto wykonać w miejscu niewidocznym próbę na tolerancję danego środka. Dotyczy to tak samo czyścików dostępnych w marketach budowlanych, jak i przygotowanych samodzielnie w domu – radzi Maciej Szymański.
Przeczytaj również: Ochrona - antygraffiti
Autor: Ultrament - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.4)

Najnowsze na forum
bekomo
Awatar użytkownika
Postów: 1022
Re: Projektowanie
data » 28.05.2023, 14:04
Warto korzystać z usług specjalistów, aby nie marnować swojego czasu i pieniędzy.
bekomo
Awatar użytkownika
Postów: 1022
Re: Zaskakujący prezent
data » 28.05.2023, 14:03
Według mnie biżuteria zawsze będzie dobrym pomysłem na prezent.
bekomo
Awatar użytkownika
Postów: 1022
Re: Komis samochodowy bydgoszcz
data » 28.05.2023, 14:03
Jakie macie zdanie na temat obecnych cen samochodów?
gremlin
Awatar użytkownika
Postów: 192
Re: Wakacje w Polsce czy zagranicą?
data » 28.05.2023, 11:55
Ja jestem zwolennikiem wakacji w kraju, w końcu jest tutaj tak wiele pięknych miejsc. Moim ostatnim odkryciem jest oferta tego hotelu . Długo
marek367
Awatar użytkownika
Postów: 274
Re: Budowa domu pasywnego
data » 28.05.2023, 11:14
Jeśli wykonujemy już instalacje w łazience, kuchni czy ogólnie źródła OZE to , oprócz samego doboru instalacji, wykonają naprawdę
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt