chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Ocieplanie budynków a niskie temperatury – to warto wiedzieć

04.01.2023
Czy można ocieplać zewnętrzne ściany budynku jesienią, zimą lub wczesną wiosną, gdy termometry wskazują niskie temperatury, a wilgotność powietrza jest wysoka? To zależy. Od czego? Kiedy jest to możliwe, a kiedy lepiej poczekać na bardziej sprzyjające warunki pogodowe? Odpowiedź na te pytania już za chwilę.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Klimat w Polsce zazwyczaj utrudnia prowadzenie takich prac jak klejenie płyt termoizolacyjnych czy tynkowanie elewacji późną jesienią, zimą czy nawet wiosną. Tradycyjna chemia budowlana może być bowiem stosowana przy minimalnej temperaturze +5°C, co odnosi się nie tylko do powietrza, lecz także używanych materiałów, podłoża czy wody zarobowej.

Niskie temperatury niosą ryzyko


Niskie temperatury oraz podwyższona wilgotność powietrza mogą zakłócić proces wiązania i wysychania stosowanej chemii budowlanej. W takim przypadku istnieje duże ryzyko, że nie osiągnie ona deklarowanych przez producenta parametrów użytkowych – mówi Maciej Iwaniec z Baumit Polska i dodaje: – Zaprawy klejowo-szpachlowe wykorzystywane przy termoizolacji budynków wymagają zazwyczaj użycia wody. Stosowanie ich przy ujemnych temperaturach może spowodować zamarznięcie, rozsadzenie i osłabienie materiału, który w konsekwencji odpadnie od ściany. Z kolei aplikacja tynku w systemie ociepleń w chłodne i wilgotne dni może skutkować spływaniem tynku czy przebarwieniami. Lepiej nie ryzykować i poczekać na poprawę pogody, bo stracić można nie tylko czas, lecz także zainwestowane pieniądze.
REKLAMA:


Ocieplanie w niskich temperaturach jest możliwe


Konsekwencje ocieplania ścian w tradycyjnej technologii, w niesprzyjających warunkach, mogą drogo kosztować, dlatego jeszcze do niedawna pogorszenie pogody skutkowało wstrzymaniem prac budowlanych. Dzisiaj jednak w sprzedaży pojawiają się produkty pozwalające wydłużyć sezon wykonawczy czy zamknąć inwestycję w warunkach późnej jesieni, łagodnej zimy czy wczesnej wiosny. Taką możliwość stwarza system ocieplenia, którego elementami są tzw. produkty zimowe.

Baumit Star System do niskich temperatur umożliwia prowadzenie prac przy znacznej wilgotności i niskich temperaturach. Kluczową rolę odgrywa w nim zaprawa klejowo-szpachlowa BaumitStar Contact Speed, wyróżniająca się szybszym wiązaniem i przyrostem wytrzymałości w porównaniu do tradycyjnych produktów. Jej specjalnie opracowana formuła sprawia, że można ją bezpiecznie stosować w temperaturze od +1 do +10°C.

Decydując się na prowadzenie prac ociepleniowych w niskich temperaturach, ważne jest, by regularnie śledzić prognozy pogodowe, ponieważ powodzenie naszej misji zależy od warunków atmosferycznych panujących nie tylko w momencie klejenia, szpachlowania płyt termoizolacyjnych czy tynkowania elewacji, lecz także podczas wiązania stosowanego materiału. Pamiętajmy również, że sprawdzalność prognoz pogodowych z każdym kolejnym dniem jest coraz mniejsza. W tym kontekście ogromnym atutem szybkowiążącej zaprawy Baumit StarContact Speed jest skrócona do minimum długość przerw technologicznych. Dzięki temu nakładanie kolejnej warstwy ocieplenia – w zależności od panujących warunków – można rozpocząć już po 24 godzinach, a nie po odczekaniu minimum 3 dni jak w przypadku tradycyjnych produktów. W efekcie proces jest bardziej przewidywalny.A co z tynkowaniem elewacji? Spokojnie, na to też jest sposób. W skład systemu Baumit Star System do niskich temperatur wchodzi także dodatek antymrozowy do tynków akrylowych, silikonowych i silikatowo-silikonowych – Baumit SpeedTop. Użyty w zakresie temperatur od +1°C do +10°C i wilgotności względnej ? 85%, przyspiesza tworzenie się filmu ochronnego na wyprawie wierzchniej, dzięki czemu staje się ona odporna na wpływ podwyższonej wilgotności (np. mgły) czy wczesne działanie obniżonej temperatury.

Ogólna zasada jest taka, że temperatura podłoża i otoczenia podczas wykonywania termoizolacji ścian zewnętrznych powinna mieścić się w zakresie od +5°C do +25°C. Termoizolację budynku można przeprowadzić także chłodne dni, gdy termometry wskazują od +1°C do +5°C, ale tylko i wyłącznie przy wyborze kompletnego systemu ocieplenia, w którego skład wchodzą produkty przeznaczone do zastosowania w niskich temperaturach. Wówczas, nawet delikatny przymrozek – przy odpowiednim przygotowaniu powierzchni roboczych – nie zagrozi naszym planom. Przy pełnej osłonie rusztowań jesteśmy bowiem w stanie o kilka stopni podnieść temperaturę przy elewacji. Powietrze wewnątrz strefy roboczej możemy też dodatkowo dogrzewać, stosując różnego rodzaju nagrzewnice.

Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.7)

Najnowsze na forum
Kamilla36
Awatar użytkownika
Postów: 686
Re: Okna Drutex
data » 05.02.2023, 23:23
Ja akurat na temat firmy Drutex słyszałam bardzo dobre opinie i myślę, że śmiało można byłoby zainteresować się tym, co polecają.
Honin33
Awatar użytkownika
Postów: 76
Re: Drzwi, drzwi! Ale jakie?
data » 05.02.2023, 22:10
W takim razie jeżeli będziecie na etapie poszukiwań ciepłych, dobrze wykonanych i funkcjonalnych propozycji w zakresie drzwi zewnętrznych to
janina43
Awatar użytkownika
Postów: 1012
Re: Rodzaje rekuperatorów
data » 05.02.2023, 19:23
Raczej słyszy się pozytywne opinie na temat rekuperacji, sama teraz wgłębiam się w temat i przekonuje mnie to. Znalazłam firmę , która
janina43
Awatar użytkownika
Postów: 1012
Re: Pomysły na prezenty?
data » 05.02.2023, 19:19
Wybór prezentu dla bliskiej osoby z reguły nie jest prosty. Jeśli bliska Ci osoba jest pasjonatem jazdy na rowerze, warto skorzystać z porad
janina43
Awatar użytkownika
Postów: 1012
Re: Zestaw garnków
data » 05.02.2023, 13:12
Fajne modele najdziecie w Gastropuls. Zaopatrują się tam profesjonalne kuchnie, ale dostępne u nich garnki żeliwne sprawdzą się też w domowym
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2023 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt