chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Jak samodzielnie wykonać hydroizolację basenu?

19.07.2022
W gorące dni szukamy ochłody w wodzie, dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę zewnętrznego basenu. Żeby spełniał właściwie swoją rolę, musi być odpowiednio chroniony przed wodą – dlatego ważna jest hydroizolacja basenu. Jak ją wykonać samodzielnie i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Chemia budowlana - Fot. JURGA
Fot. JURGA

Hydroizolacja basenu – jak się przygotować


Budowa przydomowego basenu jest inwestycją rozłożoną na wiele etapów. W trakcie jej realizacji trzeba liczyć się ze sporymi kosztami, ale właściwe przygotowanie niecki oraz zabezpieczenie ścian i punktów krytycznych basenu pozwoli użytkować go przez wiele lat. Największe znaczenie w wycenie materiałów i prac, a także skomplikowaniu czynności, które będziemy musieli wykonać, ma kształt basenu. Najłatwiej i najtaniej będzie w wypadku basenu o prostokątnym kształcie. Im bardziej zaokrąglone krawędzie, tym trudniejsze i kosztowniejsze będą późniejsze działania.

Przed przystąpieniem do hydroizolacji basenu należy także zwrócić uwagę na materiał, z którego go wykonano. Niecki basenowe powszechnie wykonuje się z odpornego na działanie wody żelbetu, ale spotkać można również niecki z akrylu. W drugim wypadku możemy liczyć na mniejsze koszty, ale musimy pamiętać, że tego rodzaju basen nie będzie tak wytrzymały jak odpowiednio zaizolowane podłoże betonowe.

Pamiętajmy, że baseny są specyficznymi obiektami budowlanymi – są nieustannie narażone na działanie dużej ilości wody, dlatego ich zabezpieczenie przeciwwodne jest kluczowe nie tylko dla ich prawidłowego funkcjonowania, ale również bezpieczeństwa domu. W źle zaizolowanym basenie mogą pojawić się pęknięcia, przez które będzie przesączać się woda, co jest zagrożeniem dla konstrukcji basenu, ale także może doprowadzić do zniszczenia fundamentów domu, jeśli basen znajduje się w niewielkiej odległości. To z kolei prosta droga do całościowego remontu i ogromnych kosztów.

Chemia budowlana - Fot. JURGA
Fot. JURGA

Hydroizolacja basenu – pierwsze kroki


Żeby zaizolować basen przed działaniem wody, powinniśmy stosować wyłącznie produkty przeznaczone do tego typu prac. Użycie innych preparatów hydroizolujących jest wysoce niewskazane, gdyż mogą one nie zapewniać właściwego poziomu ochrony przed działaniem wody oraz związków chemicznych w niej zawartych. Poza tym hydroizolację basenu wykonuje się w podobny sposób co inne zabezpieczenia tego typu.

Pierwszym etapem prac hydroizolacyjnych powinno być dokładne przygotowanie podłoża. Ściany basenu należy odkurzyć, a potem oczyścić ze wszystkich pozostałych zanieczyszczeń. Po czyszczeniu suchym należy przejść do umycia niecki basenowej i dokładnego wyszorowania wszystkich pozostałych nieczystości. Przed przystąpieniem do kolejnych prac trzeba odczekać do wyschnięcia podłoża.

Chemia budowlana - Fot. JURGA
Fot. JURGA
Następnie należy sprawdzić powierzchnie pod kątem ewentualnych ubytków. Jeśli jakiekolwiek znajdziemy, należy je czym prędzej uzupełnić zaprawami przeznaczonymi do użycia w wodzie. Zastosowanie innych zapraw może doprowadzić do obniżenia właściwości użytkowych basenu, a także może skutkować powolnym przesączeniem się wody do gruntu, co może mieć katastrofalne skutki. Po uzupełnieniu ubytków czekamy do wyschnięcia zaprawy.

Przed wykonaniem izolacji trzeba jeszcze zagruntować powierzchnię, żeby zwiększyć przyczepność masy i wyrównać chłonność. Świetnie sprawdzi się do tego szybkoschnący preparat gruntujący taki jak PRIMER PLUS firmy Jurga. Należy wymieszać go z wodą w proporcjach 1:1 i nałożyć pędzlem, wałkiem lub natryskiem. Czas schnięcia jednej warstwy wynosi około 2 godzin.

Jak wykonać hydroizolację basenu


Po przygotowaniu podłoża możemy przejść do właściwego etapu, czyli do hydroizolacji basenu. W wypadku basenów, których niecki wykonano ze zbrojonego betonu, dobrym rozwiązaniem będzie izolacja masami polimerowo-cementowymi takimi jak IZOMASS 2K F firmy Jurga. Wykonana z mieszanki polimerów i składników mineralnych masa zapewni właściwą ochronę przed ciągłym działaniem wody – jest odporna na ciśnienie słupa wody o wysokości 15 m i nie reaguje ze znajdującym się w basenowej wodzie chlorem. Stanowić też będzie solidną podstawę do wykończenia ścian basenu płytkami.

Chemia budowlana - Fot. JURGA
Fot. JURGA
Aby zaizolować basen, należy przygotować masę polimerowo-cementową. W tym celu trzeba dodać część sypką preparatu do ciekłej, a następnie za pomocą mieszadła wolnoobrotowego wymieszać do uzyskania jednorodnej konsystencji, co zajmie ok. 5 minut. W trakcie izolowania niecki basenu nie wolno zapominać o tzw. punktach krytycznych takich jak narożniki, miejsca styku ścianek czy instalacji rynien przelewowych. Dobrze jest dodatkowo wzmocnić je taśmą izolacyjną, co zapewni większą szczelność i uniemożliwi przesączanie się wody. Prace rozpoczynamy od tych miejsc, zatapiając w świeżo nałożonej warstwie izolacji taśmy i narożniki TAPEMIX lub TAPEMIX PLUS.

Chemia budowlana - Fot. JURGA
Fot. JURGA
Następnie należy nanieść co najmniej trzy warstwy preparatu na ściany basenu, pamiętając, że jedna warstwa schnie do 4 godzin, a każdą kolejną powinno nakładać się dopiero po wyschnięciu poprzedniej. Do nakładania świetnie sprawdzi się paca stalowa. Pamiętajmy, że grubość jednej warstwy powinna wynosić do 1 mm, a końcowa grubość powłoki powinna być większa niż 3 mm.

Po wyschnięciu hydroizolacji można przystąpić do prac wykończeniowych. Baseny żelbetowe izolowane masami polimerowo-cementowymi najczęściej wykańcza się płytkami ceramicznymi, które dodatkowo wzmacniają ściany i gwarantują ponadczasowy wygląd. Dokładnie i porządnie zaizolowany basen będzie nam służyć przez wiele lat, przynosząc ochłodę w upalne dni.

REKLAMA:


(Oceń ten artykuł):
(4.3)

Najnowsze na forum
ahowca
Awatar użytkownika
Postów: 261
Re: Jaka agencja nieruchomości
data » 19.08.2022, 0:00
Jakaś która działa długo na rynku i jest pewna. Kupując nieruchomość koniecznie trzeba ją wcześniej sprawdzić, zwłaszcza stan prawny. W
tobi77
Awatar użytkownika
Postów: 76
Re: Firmy budowlane - Warszawa i okolice
data » 18.08.2022, 23:20
Bardzo ważną kwestia jest wyposażenie firmy w niezbędne maszyny!Działając w branży budowlanej , każdy doskonale wie, jak istotne jest tu
Grom32
Awatar użytkownika
Postów: 910
Re: Fotowoltaika w domu
data » 18.08.2022, 22:09
Jeśli chodzi o fotowoltaikę to jest to idealne dla domu zwłaszcza w obecnej sytuacji kiedy nośniki drożeją z dnia na dzień i na pewno nie
Kokin33i
Awatar użytkownika
Postów: 970
Re: Ogrzewanie
data » 18.08.2022, 21:57
Podczas budowy domu warto zadbać o odpowiednią izolację budynku, dlatego warto zwrócić więcej uwagi na standard energetyczny budynku aby
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 667
Re: Oryginalna biżuteria
data » 18.08.2022, 21:06
Biżuteria to dodatek a ważniejsza jest sama kreacja. Ja jestem bardzo zadowolona z zakupów na https://butiklalala.pl/sukienki-na-wesele. Szukałam
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2022 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt