chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Strój jak malowany. W co się ubrać do prac malarskich?

25.04.2022
Jako ostatni etap prac wykończeniowych, malowanie kojarzy się z finałowym „muśnięciem pędzlem”, które nadaje powierzchniom estetyczny oraz świeży wygląd. Osiągnięcie satysfakcjonującego efektu wymaga jednak dużej ilości pracy, często związanej z wysiłkiem fizycznym. Dlatego ważne jest, by korzystać z narzędzi, które nam je ułatwią i usprawnią – a jednym z kluczowych jest odpowiednio dobrany strój roboczy.

Chemia budowlana - Fot. Blaklader
Fot. Blaklader

Pędzel, wałek, a może pistolet natryskowy? Farba emulsyjna czy strukturalna? Stosowana wewnątrz czy na zewnątrz? To tylko niektóre z pytań, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, planując proces malowania. W przypadku wyboru odzieży istotne parametry mają charakter raczej uniwersalny, choć pewne elementy będą wymagały dopasowania do specyfiki prowadzonych prac.

Wygodnie, czyli bezpiecznie


Kwestia wygody jest w przypadku stroju malarskiego uzależniona przede wszystkim od swobody ruchów, jaką zapewnia on użytkownikowi. I choć malowanie może się na pierwszy rzut oka wydawać czynnością mało dynamiczną, to wymaga wykonywania wielu skłonów, kucnięć i rozciągnięć ramion. Dlatego tak ważna jest elastyczność wykorzystywanego ubrania roboczego. – Jego kluczowe fragmenty to miejsca najintensywniej „pracujące”, a więc kolana i łokcie, a także barki i plecy. Powinny więc być one wykonane z rozciągliwego materiału takiego jak stretch. Podnosząc komfort użytkowania, wpłyną również na bezpieczeństwo pracy, bo swoboda ruchów przekłada się na ich precyzję oraz lepszą kontrolę, a te z kolei pomagają eliminować ryzyko wypadków – podkreśla Grzegorz Marcinkowski z firmy Blaklader.

Chemia budowlana - Fot. Blaklader
Fot. Blaklader

Ochrona w zmiennych warunkach


Funkcje ochronne stroju malarskiego obejmują znacznie więcej obszarów niż zapobieganie ubrudzeniu farbą, choć ze względu na ten element warto przed zakupem sprawdzić, czy materiały wykorzystane do produkcji są przystosowane do częstego prania w wysokich temperaturach bądź czyszczenia chemicznego, które może być konieczne przy zabrudzeniach niektórymi rodzajami farb. Inne właściwości ochronne odzieży wiążą się na przykład z osłoną kolan, na których często trzeba prowadzić prace. Warto więc zwracać uwagę, czy spodnie posiadają wykonane z cordury wzmocnienia bądź dodatkowe specjalne kieszenie, w które w razie potrzeby można włożyć podnoszące komfort pracy nakolanniki.

Przede wszystkim jednak należy pamiętać o skompletowaniu stroju w taki sposób, by pomagał utrzymywać ciało w optymalnej temperaturze. A ta zmienia się wraz z czasem pracy, zaś w przypadku aktywności na dworze – również ze zmiennymi warunkami pogodowymi. – Sprawdzonym rozwiązaniem jest tu stosowanie zasady trzech warstw odzieży roboczej, gdzie pierwszą jest przylegająca bezpośrednio do ciała bielizna z bawełny bądź poliestru, utrzymująca użytkownika w cieple i suchości – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski. – Warstwa druga pełni funkcję regulacyjną, umożliwiając dostosowywanie stroju do zmieniających się warunków termicznych. Warto tu postawić na łatwo zakładane i zdejmowane, rozpinane bluzy bądź koszule z miękkich, dopasowanych i oczywiście elastycznych materiałów, takich jak wełna czy polar. Gdy zaś pracujemy na dworze i konieczna jest ochrona przed czynnikami atmosferycznymi, strój powinna uzupełniać trzecia warstwa w postaci lekkich, elastycznych kurtek i spodni, łączących właściwości izolacyjne z odprowadzaniem wilgoci.

Chemia budowlana - Fot. Blaklader
Fot. Blaklader

Detale o dużym znaczeniu


Podczas malowania, na wygodę i bezpieczeństwo użytkownika wpływają także specyficzne detale, choćby takie jak rękawice. Bardzo istotne, aby były wykonane z miękkich i odprowadzających wilgoć materiałów, które zapewnią dłoniom komfort podczas wielu godzin trzymania nie tylko pędzli czy wałków, ale także cięższych kijów bądź pistoletów malarskich. Wygodę i bezpieczeństwo podczas długotrwałych prac na stojąco na posadzce bądź na drabinie podniosą z kolei buty ze stabilną i jednocześnie miękką podeszwą, która zniweluje zwłaszcza niewygodę opierania stóp na wąskich szczeblach drabiny.

Na koniec należy także pamiętać o zabezpieczeniu przed ubrudzeniem głowy, a zwłaszcza włosów, w czym sprawdzi się chociażby prosta czapka z daszkiem. Warto również zadbać o osłonę oczu przy pomocy okularów oraz górnych dróg oddechowych poprzez zastosowanie maseczki. Będzie ona konieczna przede wszystkim wtedy, gdy stosowane są farby rozpuszczalnikowe wydzielające szkodliwe opary, ale także w przypadku malowania natryskowego, które zawsze uwalnia do powietrza pewną ilość farby w postaci aerozolu.

REKLAMA:

Odpowiednio skompletowany strój malarski zapewni użytkownikowi bezpieczeństwo i wygodę pracy. Warto więc zadbać o jego odpowiedni dobór, by móc cieszyć się efektami pracy, będącej z reguły postawieniem kropki nad „i” większości inwestycji.

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

Najnowsze na forum
janina43
Awatar użytkownika
Postów: 707
Re: Zakup roweru
data » 20.05.2022, 0:16
A dbacie o to i interesujecie się tym, czy w Waszym mieście są odpowiednie miejsce na to, aby na chwilę zaparkować swój rower? Bardzo istotne
janina43
Awatar użytkownika
Postów: 707
Re: odzież gastronomiczna
data » 20.05.2022, 0:14
A myślicie też od razu o jakimś konkretnym wyposażeniu do Waszej gastronomii? Myślę, że wszystkie meble są tutaj jak najbardziej kluczowe,
janina43
Awatar użytkownika
Postów: 707
Re: Jakie macie zainteresowania i hobby
data » 19.05.2022, 23:28
Piszecie tutaj wiele na temat motocykli. A czy Wasza jazda jest odpowiednio dopracowana? Jeśli jeszcze nie, to koniecznie powinniście wejść sobie
budka33
Awatar użytkownika
Postów: 576
Re: Panele fotowoltaiczne
data » 19.05.2022, 19:23
W dzisiejszych czasach, panele fotowoltaiczne to bardzo dobry wybór. Rachunki za prąd nas nie rozpieszczają, a będą coraz większe. Jeśli nie
Radecki
Awatar użytkownika
Postów: 823
Re: Odkurzacze przemysłowe
data » 19.05.2022, 15:51
Możesz rzucić okiem także na różne akcesoria do sprzątania - na przykład na takie węże i rury: https://erpixkarcher24.pl/145-weze-i-rury .
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2022 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt