chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Wybieramy wylewkę na ogrzewanie podłogowe – na co zwrócić uwagę?

30.09.2021
Budując lub remontując dom coraz częściej decydujemy się na podłogę z wbudowanym systemem ogrzewania. Przekonuje nas do tego perspektywa mniejszego zużycia energii oraz lepszego komfortu użytkowania pomieszczeń. Aby jednak doświadczyć wszystkich korzyści, jakie niesie ze sobą taka inwestycja, musimy zadbać nie tylko o wybór właściwej instalacji i jej prawidłowy montaż, a także odpowiednią jakość jastrychu, w którym zatopione będą przewody grzewcze.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Dlaczego podkład podłogowy – potocznie nazywany wylewką jest tak ważny? – Bo w dużym stopniu wpływa na efektywność i wydajność ogrzewania, a także trwałość posadzki – odpowiada krótko Tomasz Dzierwa z Baumit Polska. Wiele zależy od jego właściwości. Sprawdźmy, na jakie parametry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę wybierając odpowiednie rozwiązanie.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Wytrzymałość


Pamiętajmy, że podkład podłogowy na ogrzewaniu podłogowym narażony jest m.in. na obciążenia, wynikające z oddziaływania zmiennych temperatur – jest naprzemiennie nagrzewany i schładzany. Musi być zatem na tyle wytrzymały, by nie popękał – mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia zatopionych w nim rurek grzewczych lub wierzchniej warstwy wykończeniowej, czyli posadzki, np. z płytek ceramicznych.
Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Przewodność cieplna


W kontekście efektywności systemu ogrzewania podłogowego, jednym z kluczowych parametrów jest współczynnik przewodzenia ciepła podkładu podłogowego – ? [W/m?K]. Im będzie on wyższy, tym podłoga nagrzeje się w znacznie krótszym czasie i szybciej odda ciepło do pomieszczenia. Różnicę na pewno zauważymy, otrzymując niższe rachunki za ogrzewanie.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Struktura podkładu podłogowego - wylewki


Zaprawa musi dokładnie otaczać rurki ogrzewania podłogowego. – To ważne, bo wszelkie pustki powietrzne powstałe podczas układania podkładu podłogowego mogą powodować mniejszą skuteczność przekazywania ciepła z instalacji grzewczej. Im bardziej zwarta i homogeniczna będzie struktura wylewki, tym lepsza będzie wydajność naszej instalacji – wyjaśnia Tomasz Dzierwa.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Minimalna grubość wylewki


Z perspektywy prawidłowej eksploatacji ogrzewania podłogowego, bardzo istotna jest również odpowiednia grubość wylewki. Ze względu na wytrzymałość podkładów podłogowych przyjmuje się, że średnio powinno to być minimum 5 cm. – Minimalna grubość wylewki na ogrzewaniu podłogowym powinna wynosić 3,5 cm nad przewodami grzewczymi, a zależnie od projektowanych obciążeń dobiera się grubość w danym przypadku. Dużo zależy też od rodzaju i właściwości zastosowanego materiału, czy będzie to podkład na bazie spoiwa alfa, anhydrytowy czy cementowy. Warto przy tym pamiętać, że grubsza warstwa wylewki to większa bezwładność cieplna instalacji, a w przypadku jastrychów cementowych podłoga wolniej się nagrzewa. To także większy opór cieplny, większe zużycie materiału oraz obciążenie stropu – mówi nasz ekspert.

Jaki podkład sprawdzi się najlepiej?


Idealnym uzupełnieniem systemów „ciepłej podłogi” są podkłady samopoziomujące (CA) na bazie kompozycji spoiw zawierających półhydrat siarczanu(VI) wapnia odmiany alfa, czego najlepszym przykładem są produkty Baumit Alpha. Ich płynna konsystencja i wysoce homogeniczna struktura gwarantują dokładne otoczenie rurek grzewczych zaprawą i zapewniają optymalną współpracę z instalacją ogrzewania podłogowego. Dodatkowo wyróżniają się one wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła ? ? 1,6 [W/m?K]. W efekcie taki podkład nagrzewa się nawet dwukrotnie szybciej niż tradycyjne cementowe (dla których ? to ok. 1,0-1,2 [W/m?K]) oraz znacznie efektywniej oddaje ciepło do pomieszczenia. Pozwala to m.in. na skuteczne działanie automatyki sterującej systemem ogrzewania.

REKLAMA:

To jednak nie wszystko. Wysoka wytrzymałość oraz parametry techniczne podkładów Baumit Alpha pozwalają zapomnieć o konieczności zbrojenia wylewki, a dodatkowo również zmniejszyć jej grubość z minimum 4,5 cm (dla tradycyjnego jastrychu cementowego) do 3,5 cm nad przewodami grzewczymi. Nie zapominajmy również o odporności na wodę, która jest wyższa niż w przypadku wylewek anhydrytowych.

Podkład podłogowy na bazie spoiwa alfa to zdecydowanie najlepsza opcja także wówczas, jeśli chcemy szybko uruchomić instalację. Przy zastosowaniu tej technologii będziemy mieli taką możliwość już po 3 dniach, podczas gdy w przypadku jastrychów anhydrytowych musielibyśmy z tym poczekać 7 dni, a przy tradycyjnych cementowych aż 28 dni.

Aby ogrzewanie podłogowe dobrze spełniało swoją rolę, do wykonania podkładu należy użyć materiału o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych i wysokiej przewodności cieplnej. Stając przed wyborem konkretnego rozwiązania, kierujmy się zawsze jego jakością. Poczynione na tym etapie oszczędności mogą w przyszłości narazić nas na konieczność naprawy podłogi, a co za tym idzie kosztować nas sporo nerwów, jak i pieniędzy.

Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.7)

Najnowsze na forum
Greysowa
Awatar użytkownika
Postów: 126
Re: Nauka a książki
data » 17.10.2021, 11:13
A jak ze szkołą? W nauce najważniejsza jest szkoła, nauczyciele. Wybierajcie tylko dobre miejsca, najlepsze dla waszych dzieci. Ja po namowie
Kamilla36
Awatar użytkownika
Postów: 460
Re: Samochód nowy, czy używany?
data » 16.10.2021, 23:52
Już dwa razy zdarzało mi się kupować powypadkowy samochód na aukcjach i jest to dla mnie najkorzystniejsza opcja. Jest to opłacalne, a
marek81
Awatar użytkownika
Postów: 145
Re: Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką
data » 16.10.2021, 21:31
Czy można kupić taką armaturę w innym kolorze? Np.
marek81
Awatar użytkownika
Postów: 145
Re: Opakowania foliowe?
data » 16.10.2021, 21:30
My na potrzeby firmy zamawiamy regularnie spore ilości ekologicznych opakowań foliowych od Efekt. Polecam zapoznać się z ofertą:
Maks
Awatar użytkownika
Postów: 37
Re: Akcesoria do drukarek - Atramentówka
data » 16.10.2021, 19:49
Może warto skorzystać z https://neopak.pl/biuro/urzadzenia-biurowe Wiele urządzeń biurowych i nie
najcześciej czytane najcześciej czytane
Najczęściej czytane
CEMEX edukuje o bezpieczeństwie w ruchu drogowym podczas „Rodzinnego Rajdu Rowerowego” w Rudnikach
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl
Copyright 2021 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt