chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Dwie strony temperatury i jeden mikroklimat – jak o niego zadbać?

07.01.2021
Odpowiednie warunki panujące w domu to podstawa dobrego samopoczucia. I nie chodzi tu wyłącznie o to, w jaki sposób urządzone są jego wnętrza, a o jakość powietrza, którym w nich oddychamy, zależną w dużej mierze od konstrukcji budynku i zastosowanych materiałów budowlanych. Słyszeliście o prądach konwekcyjnych? Lepiej ich unikać. Kiedy powstają i w jaki sposób możemy im zapobiec, by mieszkać w zgodzie z filozofią healthy living? Spieszymy z odpowiedzią.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Komfortowy mikroklimat w przestrzeniach mieszkalnych zależy w istotnym stopniu od czynników, takich jak temperatura – zarówno powietrza, jak i powierzchni ścian – oraz ruch powietrza.

Temperatura powietrza


Zależnie od sezonu, na temperaturę w pomieszczeniu ma wpływ ogrzewanie, wentylacja i chłodzenie. Za najbardziej komfortowy dla domowników uznaje się przedział od 20 do 22°C w salonie i od 17 do 18°C w sypialni. W praktyce jednak nasze odczucia są subiektywne. Tolerancja na temperaturę zmienia się w zależności od pory roku. Dla przykładu w lecie, kiedy na zewnątrz panują upały, także w pomieszczeniach akceptujemy wyższe wskazania termometru.

Temperatura powierzchni


Warto wiedzieć, że nie tylko temperatura powietrza ma wpływ na to, jakie warunki panują w pomieszczeniach i to, jak czujemy się przebywając pośród czterech ścian. Także temperatura powierzchni, takich jak ściany, okna, sufity czy grzejniki, decyduje o komforcie domowych wnętrz. Zimne ściany postrzegane są z reguły jako nieprzyjemne. Z punktu widzenia przyjaznego mieszkańcom mikroklimatu, im temperatura powietrza będzie bardziej zbliżona do temperatury powierzchniowej ścian zewnętrznych budynku, tym lepiej.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Zjawisko konwekcji


Optymalna różnica pomiędzy temperaturą powietrza w pomieszczeniu a temperaturą powierzchni ścian powinna mieścić się w graniach 3°C. Dlaczego? Już wyjaśniamy. Otóż, w przypadku, gdy temperatura powietrza staje się znacząco wyższa od tej na powierzchni ścian, ciepło zaczyna unosić się ku górze, a w jego miejsce napływa chłodne powietrze. Wprawione w ten sposób w ruch powietrze, powoduje tworzenie się prądów konwekcyjnych, które odczuwamy jako nieprzyjemne przeciągi. Co więcej, w takich warunkach kurz i inne zanieczyszczenia zaczynają krążyć w powietrzu, co najbardziej odczuwają osoby zmagające się z alergią i chorobami dróg oddechowych.

Po przyjazny mikroklimat


Co zatem możemy zrobić, by uniknąć powstawania prądów konwekcyjnych oraz cieszyć się przyjemnym mikroklimatem wnętrz i to w dużo szerszym aspekcie? Zadbajmy o odpowiednie ocieplenie domu.
Przeczytaj również: Wymagane ocieplenie budynku
W dobrze ocieplonym budynku, nawet zimą temperatura na powierzchni ścian będzie bardziej zbliżona do temperatury powietrza w pomieszczeniu – mówi Tomasz Jarzyna, product manager w Baumit Polska. – W przypadku braku ocieplenia lub niewystarczającej termoizolacji, nie będzie już tak „różowo”. W chłodne dni, temperatura na powierzchni ścian utrzymuje się na znacznie niższym poziomie niż temperatura ogrzewanego powietrza we wnętrzach. Tworzą się nieprzyjemne przeciągi, wywołane przez prądy konwekcyjne. Właściwa termoizolacja zapobiega wychładzaniu powietrza przy powierzchni ścian, a co za tym idzie – w całym pomieszczeniu. Ponadto, skuteczne ocieplenie zapobiega gromadzeniu się zimnego powietrza przy podłodze, co zwiększa komfort, bez konieczności dodatkowego ogrzewania – podsumowuje ekspert.

REKLAMA:

Aby mieć pewność, że wszystkie elementy układu będą ze sobą właściwie współpracowały, warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań systemowych. Najlepiej takich, których jakość jest potwierdzona oceną techniczną. Pamiętajmy, że troska o nasz komfort we wnętrzach powinna towarzyszyć nam od samego początku, a nie dopiero na etapie aranżacji. Kiedy już zaczniemy korzystać z wykończonych pomieszczeń będziemy sobie wdzięczni za takie podejście!

Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

Najnowsze na forum
gregg
Awatar użytkownika
Postów: 208
Re: Komoda do salonu
data » 19.04.2024, 13:54
Czasami żeby odmienić wnętrze to nie trzeba nawet wymieniać całej komody, wystarczy zmiana uchwytów. Naprawdę dobrze dobrane robią robotę w
gimlik
Awatar użytkownika
Postów: 505
Badanie akustyczne
data » 19.04.2024, 13:46
Czy warto je przeprowadzić przed zakupem domu - https://termocent.com/szczecin/badania-akustyczne/ ? Co może wykazać realnie i jaki wynik
bekomo
Awatar użytkownika
Postów: 1539
Re: hotel
data » 19.04.2024, 12:05
Wszystkim zainteresowanym tematem polecam sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę apartamentów Browar Old Town - , w których sam
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 3140
przestrzeganie diety
data » 19.04.2024, 11:22
Niesamowicie wartościowe informacje znajdziecie odwiedzając stronę https://pawelandrzejczak.pl/zdrowe-odzy ...
luisek11
Awatar użytkownika
Postów: 3140
catering dietetyczny wskazówki
data » 19.04.2024, 11:05
Bardzo wartościowe informacje znajdziecie odwiedzając stronę https://grupagaleris.pl/kto-powinien-ko ...
STREFA PARTNERA
kuma.pl sukcesgroup.pl
gethome.pl korter.pl
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt