chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Fundamenty Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Nanotechnologia w walce z pleśnią w budownictwie

Nanotechnologia w walce z pleśnią w budownictwie

03.02.2012
Energooszczędne budownictwo, wczesne zasiedlanie nowych mieszkań, nieszczelne dachy, instalacje i izolacje piwnic to szybka droga do rozwoju szkodliwych pleśni w każdym pomieszczeniu. Aby zabezpieczyć substancję budynku i uniknąć kosztownych następstw zagrzybienia potrzebne są środki biobójcze, które zniszczą pleśń i zapobiegną jej ponownemu namnażaniu.

Chemia budowlana - Nanotechnologia w walce z pleśnią w budownictwie
Pleśnią nazywa się potocznie grzyby pleśniowe, które stanowią naturalną część naszego środowiska. Zwykle nie są groźne, jednak szybko namnażają się w pomieszczeniach o ograniczonej naturalnej wentylacji i dużej wilgotności (powyżej 85%). Stałe narażanie ludzi na kontakt z grzybami pleśniowymi może szybko doprowadzić do alergii, zatruć lub infekcji. Pewne rodzaje grzybów pleśniowych mogą nawet spowodować uszkodzenie wątroby i ciężkie zatrucia, gdyż zaliczane są do mikroorganizmów wytwarzających mykotoksyny w zwiększonej ilości.
Przeczytaj również: Suche i bezpieczne mury
REKLAMA:


Pomimo poprawy metod leczenia ilość zachorowań na alergie podwaja się co 10-15 lat. Istnieje bezpośrednia zależność między skażeniem pomieszczenia pleśnią i schorzeniami dróg oddechowych oraz alergiami. Najbardziej zagrożone osoby to przede wszystkim dzieci, ludzie starsi i chorzy oraz alergicy i astmatycy. Jednak nawet u ludzi zdrowych przy stałym kontakcie z zarodnikami grzybów pleśniowych mogą rozwinąć się alergie, które potem utrzymują się do końca życia.

Chemia budowlana - Nanotechnologia w walce z pleśnią w budownictwie

Pleśń groźna w każdym budynku


Prawie wszystkie materiały używane w budownictwie, które w swoim składzie nie zawierają substancji biobójczych, są narażone na osadzanie się kolonii grzybów pleśniowych i postępującą degradację substancji budowlanej. Szczególnie wilgotne elementy budowlane, które nie są w stanie wyschnąć, stanowią doskonałą pożywkę dla wzrostu pleśni.

- W nowym budownictwie główną przyczyną tworzenia się pleśni jest pozostałość wilgoci w murach przy zbyt szybkim zasiedlaniu budynku - mówi Benjamin Schmidt, prezes firmy KEIMFREI GmbH, austriacki specjalista od dezynfekcji obecny na targach BUDMA w Poznaniu. - Na dodatek coraz bardziej szczelne budownictwo zmniejsza naturalną cyrkulację powietrza i powoduje kondensację pary wodnej. Zwłaszcza w zimie, kiedy lubimy mieć ciepło w naszych czterech ścianach, zapominamy o wietrzeniu pomieszczeń.

W domach i mieszkaniach starszego typu dodatkowym powodem tworzenia się pleśni jest najczęściej zawilgocenie spowodowane przeciekami w dachu, uszkodzeniami instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz nieprawidłową izolacją piwnic. Problem dotyczy także budynków wyposażonych w urządzenia klimatyzacyjne. Pomimo, że regulują one temperaturę i wilgotność, to jednocześnie rozprzestrzeniają istniejące zarazki. Jest to pięta achillesowa higieny pomieszczeń i z tego powodu systemy wentylacyjne powinny podlegać regularnej kontroli sanitarnej i dezynfekcji.

Prosty sposób na pleśń


Bardzo skuteczne w zwalczaniu pleśni i zarazków jest tzw. zimne zamgławianie roztworem zawierającym nanocząsteczki substancji czynnej KEIMFREI. Pleśnie, bakterie i wirusy zostają odizolowane i usunięte nawet z trudno dostępnych miejsc, jak szpary, fugi, tylne części wbudowanych w ściany szaf czy przewody klimatyzacyjne i wentylacyjne.

Już po dwóch godzinach od dezynfekcji pomieszczenia są czyste i gotowe do korzystania przez ludzi. Co więcej, zamgławianie nie wymaga przykrywania lub usuwania mebli, sprzętu elektronicznego czy innych wrażliwych składników wyposażenia.

Chemia budowlana - Nanotechnologia w walce z pleśnią w budownictwie
- Do zamgławiania pomieszczeń stosujemy różnorodne stężenie substancji czynnej, jaką jest nietoksyczny polimer rozpuszczalny w wodzie. Jego nanocząsteczki skutecznie izolują i niszczą zarazki i pleśnie. Przy czym do dezynfekcji nie używamy żadnych trujących chemikaliów - potwierdza Benjamin Schmidt z KEIMFREI GmbH.

W efekcie zamgławiania tworzy się ochronny mikrofiltr z nanocząsteczek na ścianach, suficie, podłodze i innych powierzchniach. Jest on niewidoczny, bezwonny i niewyczuwalny dla człowieka, za to bezwzględnie blokuje możliwość ponownego rozwoju zarodników pleśni.

Austriacka nanotechnologia do dezynfekcji


Obecnie prowadzone są ostatnie testy laboratoryjne przed rejestracją produktów KEIMFREI w Polsce. W naszym kraju austriacka firma planuje zbudować sieć dystrybucji w oparciu o licencjonowanych partnerów w poszczególnych miastach.

Chemia budowlana - Nanotechnologia w walce z pleśnią w budownictwie
- Zamierzamy rozwinąć nasz system kompleksowego zarządzania higieną pomieszczeń wśród zarządców nieruchomości oraz w zakładach przemysłu spożywczego, gdzie obowiązują najbardziej rygorystyczne normy czystości - mówi Benjamin Schmidt, prezes KEIMFREI GmbH. - Klientom w Austrii i Niemczech oferujemy szerokie spektrum usług: od profesjonalnego poradnictwa, poprzez trwałe usuwanie pleśni, aż po pomiary stężenia zarazków w powietrzu i monitoring sanitarny.

Preparaty KEIMFREI pomagają zachować substancję budynku i uniknąć kosztownych następstw zagrzybienia. Działają szybko i skutecznie przy ostrym ataku pleśni, ale również mogą być stosowane profilaktycznie, jako zabezpieczenie nowych budynków. Najczęściej są używane w budownictwie mieszkaniowym, przemyśle spożywczym i gastronomii, hotelach, centrach odnowy i pływalniach, przemyśle motoryzacyjnym oraz szpitalnictwie w Austrii i Niemczech.

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Fundamenty i piwnice

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt