chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Bezspoinowe systemy ociepleń Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » BSO » » Najczęstsze błędy przy użyciu materiału izolacyjnego

Najczęstsze błędy przy użyciu materiału izolacyjnego

16.11.2022
Czym grozi oszczędzanie na grubości i jakości materiału izolacyjnego? Jakie podstawowe błędy popełniane są w trakcie ocieplania ścian budynków? Czy błędy w aplikacji warstwy izolacyjnej są do poprawienia w dalszych etapach prac budowlanych?

Chemia budowlana - Fot. Austrotherm
Fot. Austrotherm

Marzeniem statystycznego Kowalskiego jest piękny, bezpieczny, ale również dobrze zaizolowany dom. Dlatego docieplanie budynków w systemie ETICS cieszy się nieprzerwanie ogromnym powodzeniem. Inwestor często rezygnuje z prowadzenia prac termoizolacyjnych systemem gospodarczym i szuka wykwalifikowanej firmy wykonawczej, której powierzy wykonanie prac dociepleniowych. W wielu przypadkach niestety wciąż obserwuje się błędy wynikające z nieznajomości przepisów, wytycznych czy zaniedbań.

Chemia budowlana - Fot. Austrotherm
Fot. Austrotherm
Jednym z nich jest nieodpowiedni dobór grubości i rodzaju materiału termoizolacyjnego. Zbyt mała grubość oraz wysoki współczynnik przewodzenia ciepła wpływają na znaczne pogorszenie parametrów termicznych przegrody. Tym samym wpływają również negatywnie na optymalną redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem obiektu.W przypadku styropianu, nieodzownym elementem, wpływającym na jego jakość jest jego gęstość. Jej odpowiednio wysoki poziom ma związek z lepszą izolacyjnością cieplną płyt styropianowych. Badania prowadzone przez producentów styropianu, jak również niezależne instytucje badawcze na całym świecie potwierdzają, że wraz ze zwiększaniem gęstości poprawie (obniżeniu) ulega współczynnik przewodzenia ciepła. Nie można zapominać o jeszcze jednym, istotnym związku. Wyższa gęstość pozwala uzyskiwać wyższe parametry mechaniczne materiału, jak na przykład wytrzymałość na rozrywanie (TR), wytrzymałość na zginanie (BS) oraz poziom naprężeń ściskających przy 10% odkształceniu (CS(10)).

Chemia budowlana - Fot. Austrotherm
Fot. Austrotherm
Kolejnym błędem jest nie stosowanie zaleceń systemodawcy. Jest to szczególnie duży problem, na który musi zwrócić uwagę inwestor. Wykonawstwo stojące na niskim poziomie przyczyni się do znacznego obniżenia trwałości ocieplenia, a w skrajnych przypadkach może być przyczyną katastrofy budowlanej.

Do najczęściej spotykanych błędów przy prowadzeniu praz termoizolacyjnych zalicza się:
- brak odpowiedniej oceny i przygotowania podłoża,
- prowadzenie prac w nieodpowiednich warunkach pogodowych,
- nieodpowiedni dobór materiałów budowlanych (klejów, kotew, siatki, tynku itd.),
- klejenie "na placki" - niestosowanie metody obwodowo-punktowej lub grzebieniowej,
- brak przewiązania (warstwowego przesunięcia) płyt termoizolacyjnych,
- zbyt małe zakłady siatki zbrojącej, brak dodatkowych wkładek zbrojących otworów okiennych i drzwiowych,
- brak wymaganych przez producenta przerw technologicznych,
- błędny dobór tynku do rodzaju materiału termoizolacyjnego.To tylko ułamek niedopatrzeń, jakie można zaobserwować na placu budowy, a ich negatywne efekty mogą być zauważalne dopiero w trakcie kilkuletniej eksploatacji. W większości przypadków podjęcie działań naprawczych jest już wtedy niemożliwe lub nieopłacalne. Dlatego zawsze należy pamiętać, że bezpieczniej zapobiegać niż naprawiać.

REKLAMA:


Autor: Austrotherm - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.7)

Jesteś w dziale:

Docieplenia

Nowości produktowe w BSO
Tynki do dociepleń
Farby fasadowe
Akcesoria i narzędzia BSO
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt