chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Betony Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » betony » Misja ogród – jak wykorzystać beton w aranżacji zielonego terenu?

Misja ogród – jak wykorzystać beton w aranżacji zielonego terenu?

22.04.2020
Ruszamy z misją odświeżenia ogrodu! Cel: estetyczna przestrzeń, w której nie brakuje praktycznych elementów. Plan: wykorzystanie betonu, bo nie ma łatwiejszego w obróbce i trwalszego materiału do podrasowania ogrodzenia czy małej architektury ogrodowej w krótkim czasie. Zaczynajmy!

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Każdy przydomowy teren to oddzielna historia – ma swoje blaski i cienie, dlatego na samym początku warto zrobić rekonesans. Sprawdźmy, które z elementów ogrodowych wymagają drobnej naprawy, a które warto byłoby powołać do życia – w końcu ogrodowa suszarka do ubrań jest o wiele lepsza niż mały balkon, a dzieci ucieszą się z huśtawki na świeżym powietrzu. Ogrodowe alejki warto dodatkowo podświetlić, montując lampy ogrodowe. Zastanówmy się, co jeszcze można ulepszyć w ramach prostych prac remontowych – być może czas na nowe ogrodzenie?

Beton i ogród – dobrana para


Dlaczego beton do ogrodu? Bo to jeden z najtrwalszych materiałów budowlanych, którego zalety docenili już starożytni Rzymianie. Jest mrozoodporny, a wszelkie wahania temperatur są mu niestraszne. Nie wymaga także stosowania dodatkowych zabiegów impregnujących, aby zachować swoje właściwości przez długie lata. Mieszanka cementu, kruszywa i odpowiednich dodatków nie ma sobie równych także, jeśli chodzi o możliwości zastosowania – w ogrodzie może naprawdę wiele. Jest niezbędna przy wznoszeniu fundamentów pod altanę ogrodową czy wykonywania podbudowy pod taras. Wykorzystuje się ją także do tworzenia elementów dekoracyjnych – rzeźb, imitacji kamieni czy betonowych kul. Oryginalną urodę betonu doceniają miłośnicy nowoczesnych aranżacji, jak i bardziej klasycznych rozwiązań. Przygotowanie produktu jest łatwe, a jeśli weźmiemy pod uwagę gotowe mieszanki w wersjach błyskawicznie wiążących, to można powiedzieć, że nawet ekspresowe.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Co potrafi Baumit Gala Fix?


Beton montażowy Baumit Gala Fix jest wręcz stworzony do przeprowadzenia szybkich prac montażowych i betoniarskich w ogrodzie. Dlaczego? Oprócz doskonałych parametrów wytrzymałościowych oraz odporności na działanie wody i mrozu, jest bardzo szybki – początek wiązania następuje już po 5 minutach. Stosując go, przekonamy się także, że nie ma sobie równych w łatwości użytkowania – jest w praktycznym, łatwym do transportu worku i co najważniejsze nie trzeba go mechanicznie mieszać z wodą, dlatego nie potrzebujemy pojemnika do mieszania, mieszadła czy innych elektronarzędzi. Baumit Gala Fix doskonale sprawdzi się przy mocowaniu słupków ogrodzeniowych, budowaniu pergoli czy altan. Beton można także zastosować do kotwienia lamp ogrodowych, huśtawek lub suszarek do bielizny. Nadaje się także do innych zastosowań – montażu skrzynek pocztowych, znaków informacyjnych, a nawet masztów czy barierek. Przyda się również do budowy czy naprawy różnych elementów betonowych – np. schodów. Można go z powodzeniem wykorzystać do prac naprawczych w domu, wykonania podkładów betonowych albo jako uniwersalną zaprawę betonową.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Mocowanie elementów w kilku krokach – instrukcja


Jak wygląda mocowanie elementów w podłożu, np. słupków ogrodzeniowych? Na początku przygotujmy wykop, korzystając z łopaty lub wiertnicy. Pamiętajmy o odpowiedniej wielkości – otwór powinien być większy o 20-30 cm od elementu kotwionego – i głębokości większej niż strefa przemarzania. Na dno wykopu dobrze jest wsypać warstwę np. żwiru, który ułatwi odprowadzanie wody. Następnie umieszczamy w wykopie słupek i stabilizujemy, korzystając np. z listewek. Kolejnym krokiem jest wsypanie warstwami suchej zaprawy (grubość ok. 10 cm) i polanie ich wodą, np. z konewki. Po wchłonięciu wody powtarzamy czynność aż do uzyskania odpowiedniej grubości betonu. Ostatnim etapem jest sprawdzenie położenia mocowanego słupka. To ważne, ponieważ już po 5 minutach od zalania wodą zaczyna się wiązanie i twardnienie zaprawy. Już po ok. 30 minutach można lekko obciążyć mocowany słupek, a po upływie 48 godzin beton zyskuje pełną wytrzymałość.

Baumit Gala Fix można także przygotować w sposób tradycyjny. Wystarczy wymieszać suchą zaprawę z wodą w proporcjach wskazanych na opakowaniu, korzystając z betoniarki lub mieszadła elektrycznego. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji zalewamy mocowany element, a zaprawę zgęszczamy i wyrównujemy.

REKLAMA:

Wygląd przydomowego terenu zależy tylko od nas. Jeśli chcemy zamocować ogrodzenie albo praktyczną suszarkę do bielizny, ale nie mamy ochoty na przeprawę z betoniarką i zależy nam na czasie, postawmy na błyskawicznie wiążący beton montażowy. Szybki i trwały efekt murowany!

Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.7)

 
Jesteś w dziale:

Betony

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt